Katarzyna Grębska, redaktor naczelna magazynu "Curate" i członek zespołu redakcyjnego "Gazety Pomocnej", mówi o kampanii przeciw cukrzycy w Lublinie i o tym, kogo może dotyczyć ta choroba.
ks. Rafał Pastwa: Kto stoi za zbliżającą się w Lublinie akcją wczesnego wykrywania cukrzycy, która odbędzie się również przy współpracy z niektórymi parafiami?
Katarzyna Grębska: Akcję w zakresie wczesnego wykrywania cukrzycy przeprowadzi NZOZ Centrum Medyczne „Curate”, które mieści się w Lublinie przy ul. Bazylianówka. Patronem akcji jest spółka „Farmacja i Medycyna”, wydawca czasopism „Curate” i „Gazeta Pomocna”, w których wiele miejsca zostanie poświęcone tej tematyce.
Akcję zaplanowano na wrzesień.
NZOZ Centrum Medyczne „Curate” przeprowadzać będzie akcję w trzy kolejne niedziele września przy lubelskich parafiach. Spotkania odbędą się dzięki zaangażowaniu i współpracy księży. 15 września akcja odbędzie się w parafii św. Ojca Pio w Rudniku, 22 września w parafii Chrystusa Króla w Lublinie przy ul. Ponikwoda
Czemu akcja będzie się odbywać przy parafiach?
Często wiele osób powtarza, że nie ma po prostu czasu na wykonanie badań profilaktycznych w ciągu tygodnia z uwagi na liczne obowiązki. Dlatego chcemy umożliwić osobom uczestniczącym w Mszach św. w swoich parafiach skorzystanie z badania przeprowadzonego przez pielęgniarkę. Każda osoba, która je wykona, dowie się, czy powinna udać się do lekarza, czy też nie ma powodu do zmartwień. Szacuje się, że w tej chwili ok. 2 mln Polaków cierpi na cukrzycę, z czego ok. 25 proc. nie wie, że jest chorych. Tymczasem nieleczona cukrzyca daje wiele groźnych powikłań. Wczesne wykrycie pozwala na szybkie podjęcie leczenia, uniknięcie powikłań, przynajmniej na wczesnym etapie choroby. Często błędnie przyjmuje się, że cukrzyca dotyczy osób starszych lub ewentualnie kobiet w ciąży. Tymczasem dotyka ona coraz młodsze osoby, w tym także dzieci. Na tę chorobę zapadają nie tylko osoby otyłe i w podeszłym wieku. Częstymi objawami cukrzycy są nadmierne łaknienie, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu czy chroniczne zmęczenie. W takim wypadku należałoby wykonać badania profilaktyczne oraz skonsultować się z lekarzem.
Badać się powinni zatem wszyscy?
Tak. Tym bardziej, że prognozy są takie, iż za kilkadziesiąt lat na cukrzycę będzie chorować 11 proc. społeczeństwa. Dotyczy to także Lubelszczyzny, która nie odbiega statystykami od reszty kraju.
Czym jest cukrzyca?
Jest chorobą metaboliczną i przewlekłą. Charakterystyczna jest niewłaściwa ilość glukozy we krwi. Choroba ta wymaga stałego stosowania leków lub leków i insuliny, w zależności od tego, z którym typem cukrzycy mamy do czynienia.
W jaki sposób można zachorować na cukrzycę?
Czynników jest wiele. Począwszy od genetycznych. Jeżeli w rodzinie mamy cukrzyka, to istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś inny w gronie rodziny również zapadnie na tę chorobę. Ale często problemy cukrzycowe, zwłaszcza u dzieci, mogą pojawić się w konsekwencji infekcji po chorobach wirusowych. Cukrzyca jest też chorobą cywilizacyjną. Może być konsekwencją niezdrowego trybu życia - mało ruchu i nieprawidłowa dieta. Przez nieprawidłową dietę rozumiemy taką, w której jest zbyt dużo produktów z białej mąki, dań wysokoprzetworzonych, z konserwantami, z dużą ilością soli i cukru, za to za mało warzyw i produktów pełnoziarnistych. Profilaktyką cukrzycy może więc być się dobre odżywianie, ruch i zdrowy tryb życia. Oczywiście trzeba we wszystkim zachować też zdrowy rozsądek.
Jeżeli ktoś z parafian pod lubelskim kościołem wykona badanie cukru, to jaki poziom powinien uznać za niepokojący?
Wynik badania pomiaru cukru we krwi zostanie omówiony przez pielęgniarkę, która udzieli stosownych informacji i w razie potrzeby poinformuje o potrzebie konsultacji z lekarzem. Wyniki badań zawsze warto skonsultować z lekarzem.
Czemu przychodnia, ale i wydawca gazet stawiają na profilaktykę?
Jako wydawca zauważamy duże zainteresowanie artykułami dotyczącymi cukrzycy. Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Połączyliśmy więc nasze siły z NZOZ Centrum Medyczne „Curate”, by przypominać o tym, jak ważne jest wczesne wykrycie cukrzycy.
Czy zauważa Pani zmianę w stylu i sposobie życia mieszkańców Lublina i regionu?
Wzrasta z pewnością świadomość, że trzeba dbać o zdrowie i życie, że to obowiązek, którego nikt za nas nie spełni. Coraz więcej osób korzysta z aktywnego odpoczynku. Jeszcze kilka lat temu nie było widać na ścieżkach rowerowych, chodnikach, nad zalewem czy w parkach osób na rowerach, uprawiających bieganie czy spacerujących. Teraz się to zmienia. NZOZ Centrum Medyczne „Curate” bierze udział w akcjach także przy parafiach. Mamy nadzieję, że dzięki głosowi duszpasterzy mamy szansę dotrzeć do większego grona osób, zwiększając ich świadomość w zakresie potrzeby profilaktyki zdrowotnej.