W połowie września mieszkańcy Chełma, ale również goście spoza miasta, będą mogli uczestniczyć w niezwykłym festynie rodzinnym.
Parafiada Rodzinna to święto przygotowane z myślą o mieszkańcach Chełma, a także o gościach z zewnątrz. Odbędzie się ona 15 września na placu przy kościele Świętej Rodziny w Chełmie, przy ul. Szymanowskiego 19. Wydarzenie to jest organizowane cyklicznie i adresowane do rodzin. Co roku przesłanie festiwalu nawiązuje tematycznie do Tygodnia Wychowania organizowanego przez KEP.
- W tym roku po raz pierwszy chcemy zaprosić do uczestnictwa w wydarzeniu mieszkańców nie tylko Chełma, ale całej Lubelszczyzny. Plac przy kościele św. Rodziny zamieni się w park rozrywki i rekreacji, zagospodarowany różnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Uczestników imprezy zabawiać będą animatorzy kultury. Na scenie zaprezentują się zespoły artystyczne z ośrodków kultury oraz inne zespoły wokalno-instrumentalne. Przeprowadzone będą konkursy z licznymi grami i zabawami dla rodzin. Dodatkową atrakcją będzie stoisko gastronomiczne z nieodpłatnie wydawaną kiełbaską. Ciekawą propozycją będzie uczestnictwo w „Zawodach drużyn rodzinnych” - informuje ks. Karol Mazur, wikariusz parafii św. Rodziny w Chełmie.
Dzień wcześniej, 14 września odbędzie się natomiast VI Parafialny Turniej Dzikich Drużyn w piłce nożnej dla chłopców z kl. III-VIII. Szczegóły dotyczące zapisów wszyscy chętni znajdą u duszpasterzy. Turniej piłkarski to także impreza organizowana cyklicznie. Do udziału w rywalizacji sportowej zaproszeni są chłopcy uczący się w szkołach podstawowych miasta Chełm od kl. III do VIII włącznie. - Piłka nożna jest w dzisiejszych czasach dyscypliną najczęściej uprawianą przez dzieci i młodzież. Młodzi adepci futbolu znajdują w niej swoich idoli, na grze których później się wzorują. Naśladują ich w codziennym życiu. Dzięki piłce nożnej rozwijają się fizycznie i kształtują swój charakter. Zawodnicy zainteresowani udziałem w zawodach tworzyć będą „dzikie drużyny”. Taka formuła rozgrywek zachęca do wzięcia w nim udziału wielu chłopców, szczególnie tych, którzy nie grają w klubach piłkarskich. – tłumaczy ks. Karol Mazur.
- Zadanie jest proste, wystarczy założyć i zgłosić drużynę, najprościej z klasy i zacząć wspólne treningi by przygotować się na turniej. Podczas zawodów zespoły podzielone zostaną na kategorie wiekowe: kl. III-IV, V-VI, VII-VIII, a w wyniku losowania trafią do określonych grup. Co roku turniej dzikich drużyn gromadzi na trybunach wielu kibiców, rodziców, dziadków, kolegów, koleżanki z klasy co pozwala stworzyć podczas zawodów miłą atmosferę – dodaje ks. Mazur.