Katecheza to coś więcej niż zwykła lekcja. Od tego, jak jest prowadzona, zależy często obecność młodych ludzi w Kościele.
Nowy rok szkolny wystartował pełną parą. Zanim jednak katecheci w archidiecezji lubelskiej poszli na pierwszą lekcję, spotkali się na Mszy św. i konferencji w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. − Podczas takich spotkań naświetlamy główne kierunki pracy duszpastersko-katechetycznej w nowym roku szkolnym. Bardzo dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wymaga każdego roku refleksji nad tym, w jaki sposób dotrzeć z przesłaniem Ewangelii do młodego pokolenia. Pragniemy też zwrócić uwagę na jakiś szczególny aspekt posługi katechetycznej – wyjaśnia ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
Spojrzenie na młodych
W tym roku odbył się w naszej archidiecezji Synod Młodzieży, w którym młodzi ludzie mogli wypowiedzieć się na temat tego, jak widzą Kościół i czego od niego oczekują. Dlatego ten rok katechetyczny ma być szczególnie poświęcony temu, by wsłuchać się w ich głosy i popatrzeć na katechezę oczami młodego człowieka.
− Równocześnie katecheza wpisuje się w program duszpasterski dla całego Kościoła, który został wskazany przez episkopat. Na lata 2019−2022 tematem przewodnim jest hasło „Eucharystia daje życie”. Prosimy więc katechetów, by zwracali uwagę na wartość Eucharystii, mówili o jej znaczeniu, zapraszali uczniów na adoracje Najświętszego Sakramentu i zachęcali do systematycznego udziału we Mszy św. – dodaje ks. Piotr Goliszek z Wydziału Katechetycznego.
Dobrze poprowadzona katecheza to wielka wartość. − Jestem przekonany, że katecheza jest dzisiaj wręcz konieczną pomocą w wychowaniu każdego człowieka, zarówno młodego, jak i dorosłego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dzisiejszy świat pędzi bardzo szybko. Mamy coraz mniej czasu, który w zdecydowanej większości pochłaniają nasze obowiązki związane z aktywnością zawodową. To wszystko sprawia, że rodzina niestety nie spełnia w stopniu wystarczającym swojej funkcji wychowawczej. A przecież rodzice winni mieć świadomość, że to oni są pierwszymi katechetami i wychowawcami swych dzieci, zarówno w dziedzinie formacji religijnej, jak i wychowania odnoszącego się do życia społecznego. Kościół jedynie wspiera rodzinę i szkołę w procesie wychowawczym. Jedną z takich form pomocy jest właśnie katecheza, która z jednej strony jest wychowaniem dzieci i młodzieży do wiary, a z drugiej strony – uczeniem tego, co w życiu dobre i szlachetne; uświadomieniem, jak unikać zła – podkreśla ks. Gałan.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się