Nowy numer 43/2020 Archiwum

Najzdolniejsza młodzież z Lubelszczyzny może liczyć na stypendia

Dwa programy stypendialne: "Lubelskie wspiera uzdolnionych" oraz "Lubelska kuźnia talentów" czekają na młodych zdolnych ludzi. W ich ramach uczniowie mogą liczyć na wsparcie w kwocie 400 zł miesięcznie.

Celem programów stypendialnych jest finansowe wsparcie młodych, szczególnie uzdolnionych uczniów, uczących się lub mieszkających w województwie lubelskim. Tegoroczny nabór wniosków potrwa do 20 września.

Szczegóły programów przedstawiono podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Udział w niej wzięli: wicemarszałek Dariusz Stefaniuk, dyrektor Bogusław Klimczuk z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu, dyrektor Andrzej Kosiniec ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie oraz stypendyści poprzednich edycji: Aleksandra Makarewicz
i Marcel Domański.

- Przez 10 lat przeznaczyliśmy na stypendia ponad 18 mln zł, które trafiły do 4 tysięcy uczniów z całego województwa. W tym roku będziemy mogli w obu programach wesprzeć rekordową liczbę tysiąca stypendystów - mówił wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

- Te pieniądze to dla młodzieży duże wsparcie - przekonywał dyrektor Bogusław Klimczuk.

- Jeżeli ktoś w wieku 16-18 lat otrzymuje pieniądze, aby móc uczestniczyć w kursie językowym, kupić dobry laptop lub wyposażenie do pokoju, to jest bardzo istotna pomoc dla młodego człowieka. Dodatkowo jest to dla nich nobilitacja, ponieważ trafiają do grupy 500 najlepszych uczniów na Lubelszczyźnie - wyjaśnił dyrektor Klimczuk.

"Lubelskie wspiera uzdolnionych" to program stypendialny skierowany do szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, j. obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się w województwie lubelskim oraz w roku szkolnym 2019/2020 będą uczniami VII lub VIII klasy szkoły podstawowej lub uczniami liceum ogólnokształcącego.

"Lubelska kuźnia talentów" to program skierowany do szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów zawodowych, przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się w województwie lubelskim oraz w roku szkolnym 2019/2020 będą uczniami szkół zawodowych.

Otrzymane stypendium uczniowie mogą przeznaczyć na cele edukacyjne związane z ich potrzebami naukowymi tj.: udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, zakup literatury fachowej, książek, podręczników, czasopism o charakterze edukacyjnym, wyposażenie własnej pracowni, warsztatu w narzędzia, materiały, ubiór ochronny w ramach nauczanego zawodu. Uczniowie mogą wykorzystać stypendium na programy do nauki języków obcych i innych przedmiotów, sprzęt komputerowy, wyposażenie miejsca nauki w domu (np. lampka, biurko, krzesło obrotowe).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama