Hasło tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki brzmi "Nauka – technika – innowacje", a głównym organizatorem jest Politechnika Lubelska.
Uczelnie z województwa lubelskiego przygotowały cykl ciekawych warsztatów, pokazów, doświadczeń i konkursów skierowanych do najmłodszych i dorosłych miłośników nauki. Celem inicjatywy jest rozbudzenie ciekawości świata i czystej radości poznawania jego tajemnic. Wydarzenie przygotowano w formie pikniku naukowego.
Najbardziej oblegane były stanowiska UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W jednym z namiotów aktywnie działało Studenckie Koło Naukowe Mikrobiologów UMCS "Bakcyl". Jego działalność na co dzień koncentruje się na zagadnieniach współczesnej mikrobiologii, biologii molekularnej i biotechnologii. Podczas pikniku naukowego, mimo słonecznej pogody, najmłodsi mogli ulepić bałwana, obserwować zachodzące reakcje, a nawet dokonywać kontrolowanych eksperymentów.
– Polecam wszystkim studia z tego zakresu. W toku studiów pracuję w laboratorium i staram się opracować rzeczy, które mogłyby zrewolucjonizować nasze życie, chodzi m.in. o biopaliwa – mówi Wiktoria Piątek, studentka biotechnologii medycznej na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS i prowadząca koło naukowe "Bakcyl". Ogromnym zainteresowaniem uczestników pikniku cieszyła się również oferta Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.
W wydarzeniu udział wzięło ponadto LCK. Na każdym z pięter przygotowano atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na parterze prezentowano roboty, a na pierwszym piętrze planetarium "Aries". Właściciele planetarium bywają zapraszani coraz częściej do szkół i innych instytucji edukacyjnych. Na pokaz w planetarium składa się m.in.: aktualny wygląd nieba w dniu prezentacji, "spacer po niebie z astronomem", "poznawanie gwiazdozbiorów" czy "powrót na Księżyc".
Tradycyjnie stoiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie były pełne owoców, warzyw i ziół. Obok poczęstunku można było się dowiedzieć, jak wygląda proces produkcji, a także przetwarzania. Nie zabrakło stoiska z pszczołami czy kącika weterynaryjnego. Przedstawiciele Szkoły Ratownictwa Medycznego uczyli udzielania pierwszej pomocy, studenci Politechniki Lubelskiej prezentowali świat architektury i elektroniki. Można się było przyjrzeć także maszynom latającym. Doświadczenie można było wykonać także przy stosiku Biotechnologii KUL.