Sąd okręgowy w Lublinie uchylił zakaz marszu równości w Lublinie, jaki wydał prezydent Krzysztof Żuk. Decyzja jednak nie jest prawomocna i władze miasta mogą się od niej odwołać.
Planowany na sobotę marsz równości miał zostać odwołany decyzją prezydenta Krzysztofa Żuka, który wydał zakaz jego organizacji w Lublinie, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Organizatorzy marszu odwołali się do sądu, a ten miał 24 godziny na rozpatrzenie skargi. Dziś uchylił prezydencki zakaz.
Sędzia Jolanta Szymanowska powiedziała, że ustalenia stanu faktycznego dokonane w sprawie nie pozwalają na ocenę, że uczestnicy drugiego marszu równości w Lublinie stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób, lub mienia w znacznych rozmiarach. Tym samym uchyliła zakaz.
Sprawa nie jest jednak jeszcze ostatecznie przesądzona, bo czwartkowe orzeczenie jest nieprawomocne. Ratusz może się jeszcze odwołać do Sądu Apelacyjnego.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się