Nowy numer 3/2021 Archiwum

Październik to Najdzwyczajny Miesiąc Misyjny

Papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Jego hasłem są słowa "Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie". W Lublinie z tej okazji odbędzie się forum misyjne.

W 2019 roku mija 100 lat od ogłoszenia listu apostolskiego Maximum Illud papieża Benedykta XV, poprzez który Ojciec Święty pragnął na nowo rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego głoszenia Ewangelii. Aby uczcić tę rocznicę, a zarazem pobudzić Kościół, by z nową energią podejmował dzieło misyjnej i odpowiedzialność za misje w świecie, papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

Jego obchody mają pomóc przede wszystkim w ponownym odkryciu wiary darmo otrzymanej jako dar w sakramencie chrztu św. i płynącego stąd wezwania do dzielenia się tym darem, ponieważ w chrzcie zawarte jest posłanie wyrażone przez Jezusa w nakazie paschalnym: jak Mnie posłał Ojciec, tak i ja was posyłam pełnych Ducha Świętego dla pojednania świata.

– Chcemy też pokazywać lokalne inicjatywy misyjne, jakie dzieją się w różnych parafiach, zaprezentować zgromadzenia misyjne i stowarzyszenia pracujące na rzecz misji, a także wysłuchać doświadczeń misyjnych osób, które uczestniczyły w wyjazdach misyjnych. Wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem zapraszamy w sobotę 5 października na forum misyjne do auli Caritas – mówi ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji lubelskiej.

Nadzwyczajny miesiąc misyjny to nie tylko forum, ale przede wszystkim zachęta do modlitwy za misje, a także czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach. Warto w tym czasie pogłębiać formację biblijną, katechetyczną, duchową i teologiczną dotyczącą misji ad gentes i oczywiście znaleźć sposób na realizację miłości w formie wspierania ogromnego dzieła misji i chrześcijańskiej formacji w Kościołach będących w największej potrzebie.

FORUM MISYJNE

Program
Ochrzczeni i posłani w animacji i działalności misyjnej
5 października – Aula Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Spotkanie wszystkich środowisk tworzących różne dzieła misyjne i wszystkich zainteresowanych tematyką misyjną – Lublin, al. Unii Lubelskiej 15:

9.00 – powitanie i prezentacja środowisk misyjnych
9.45 – konferencja ks. dr. hab. Franciszka Jabłońskiego, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej
10.15 – przerwa
10.45 – świadectwo Teresy Kmieć
11.15 – przejście do archikatedry
11.30 – Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Mieczysława Cisły
12.30 – rozesłanie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama