W 1944 r., gdy na Zachodzie trwały jeszcze działania wojenne, na terenie byłego obozu na Majdanku kiełkowała koncepcja upamiętnienia ofiar tego miejsca. Powstało Państwowe Muzeum na Majdanku.
W 75 lat po tym wydarzeniu Muzeum zorganizowało kilkudniowe obchody. Rozpoczną się one 6 października koncertem symfonicznym Historia i pamięć o godzinie 18.00 w Filharmonii Lubelskiej. Na scenie wystąpi solistka Hanna Okońska (sopran) w akompaniamencie Mateusza Krzyżowskiego (fortepian) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Wojciecha Rodka. Publiczność usłyszy III Symfonię pieśni żałosnych op. 36 cz. II Henryka Mikołaja Góreckiego, elegię Jasności promieniste Mikołaja Góreckiego oraz I Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara. Koncert przygotowały wspólnie Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Filharmonia Lubelska.
Dzień później rozpocznie się kolejne rocznicowe wydarzenie. Trzy dni, dwie debaty i ponad trzydziestu referentów i panelistów. Tak zapowiada się ogólnopolska konferencja naukowa „Historia w przestrzeniach pamięci. Obóz – miejsce – muzeum” organizowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku od 7 do 9 października 2019 r.
W trakcie obrad poruszone zostaną tematy związane zarówno z losami więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jak i powojenną historią miejsc eksterminacji. Ważnym punktem będzie opisanie instytucji muzealnych powołanych do podtrzymania pamięci, wskazanie ich obecnej oraz przyszłej roli.
Istotnym elementem konferencji będą dwie debaty poruszające temat autentycznych miejsc historycznych i działalności muzeów martyrologicznych.