Nowy numer 07/2020 Archiwum

Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi 75. rocznicę powstania

W 1944 r., gdy na Zachodzie trwały jeszcze działania wojenne, na terenie byłego obozu na Majdanku kiełkowała koncepcja upamiętnienia ofiar tego miejsca. Powstało Państwowe Muzeum na Majdanku.

W 75 lat po tym wydarzeniu Muzeum zorganizowało kilkudniowe obchody. Rozpoczną się one 6 października koncertem symfonicznym Historia i pamięć o godzinie 18.00 w Filharmonii Lubelskiej. Na scenie wystąpi solistka Hanna Okońska (sopran) w akompaniamencie Mateusza Krzyżowskiego (fortepian) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Wojciecha Rodka. Publiczność usłyszy III Symfonię pieśni żałosnych op. 36 cz. II Henryka Mikołaja Góreckiego, elegię Jasności promieniste Mikołaja Góreckiego oraz I Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara. Koncert przygotowały wspólnie Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Filharmonia Lubelska.

Dzień później rozpocznie się kolejne rocznicowe wydarzenie. Trzy dni, dwie debaty i ponad trzydziestu referentów i panelistów. Tak zapowiada się ogólnopolska konferencja naukowa „Historia w przestrzeniach pamięci. Obóz – miejsce – muzeum” organizowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku od 7 do 9 października 2019 r.

W trakcie obrad poruszone zostaną tematy związane zarówno z losami więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jak i powojenną historią miejsc eksterminacji. Ważnym punktem będzie opisanie instytucji muzealnych powołanych do podtrzymania pamięci, wskazanie ich obecnej oraz przyszłej roli.

Istotnym elementem konferencji będą dwie debaty poruszające temat autentycznych miejsc historycznych i działalności muzeów martyrologicznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama