Nowy numer 08/2020 Archiwum

Abp Stanisław Budzik laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Józefa Łobodowskiego

Uroczystość wręczenia nagrody zaplanowano na czwartek 10 października w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Lublin, Stowarzyszenie "Polska - Wschód" oddział w Lublinie, Fundacja "Willa Polonia", Fundacja "Dla Pokoleń" i Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają na uroczystość wręczenia abp. Stanisławowi Budzikowi Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Józefa Łobodowskiego.

Wydarzenie zaplanowano na czwartek 10 października na godz. 17 w sali reprezentacyjnej Trybunału Koronnego przy ul. Rynek 1 na Starym Mieście w Lublinie. Wstęp jest wolny.

Uroczystość uświetni chór Jubilaeum pod batutą Tomasza Orkiszewskiego. Laudację na cześć nagrodzonego wygłosi przewodniczący jury Nagrody im. J. Łobodowskiego ks. prof. Edward Walewander. Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: dla pisarza z krajów wschodnich, którego książka ukazała się w przekładzie na język polski, dla tłumacza literatury polskiej za przekład książki współczesnego polskiego autora na jeden z języków Europy Środkowo-Wschodniej oraz dla popularyzatora idei ponadgranicznej współpracy na polu polityki, nauki, literatury i sztuki z krajów tej części Europy.

"Nagroda, której laureatami są i Polacy, i Ukraińcy, może stać się kolejnym pomostem pomiędzy narodami, które niejednokrotnie dzieliły trudne karty historii. Być może taka właśnie jest jej funkcja - mówić o tych, którzy łączą nas w teraźniejszości" - wyjaśniają pomysłodawcy nagrody.

Józef Łobodowski (1909-1988), polski poeta, przyjaciel Ukrainy, niestrudzony i niezastąpiony tłumacz literatury ukraińskiej, został patronem nagrody przyznawanej tłumaczom literatury krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz popularyzatorom idei pojednania między narodami. Dorobek translatorski piewcy pojednania polsko-ukraińskiego to poezja, proza, krytyka literacka, artykuły o charakterze naukowo-publicystycznym od epoki Rusi Kijowskiej do czasów najnowszych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama