W uroczystość Matki Bożej Różańcowej w sanktuarium MB Latyczowskiej, pod przewodnictwem biskupa z Zaporoża, modlili się wierni z całego Lublina.
7 października 2017 r. kościół pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej w Lublinie został wyniesiony do rangi sanktuarium. Tego dnia przypada także odpust parafialny.
Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczył pochodzący z naszej archidiecezji biskup Jan Sobiło pracujący od wielu lat na Ukrainie.
– To dzień niezwykły dla naszej wspólnoty – mówił na początku Eucharystii nowy proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Marek Warchoł. Proboszcz przypomniał historię parafii, która 28 lat temu obrała za patronkę Matkę Bożą w jej tytule – Królowa Różańca Świętego. – Przez kolejne lata kształtowała się wspólnota parafii, najpierw w kaplicy, a potem w nowo wybudowanym, pięknym kościele, po to, by pięć lat temu w naszej świątyni mógł zawisnąć cudowny obraz Matki Bożej Latyczowskiej.
W homilii biskup Jan Sobiło podkreślał, że dziś wszyscy mamy za co dziękować Matce Bożej. – Matka Łucja, kiedyś przekazując słowa Matki Bożej powiedziała, że nie ma takiego problemu osobistego, rodzinnego, społecznego a nawet międzynarodowego, którego nie dałoby się rozwiązać przez Różaniec. Trzeba się tylko modlić w skupieniu i ze zrozumieniem.
Hierarcha zwrócił uwagę na to, jak bardzo dziś marnujemy czas. – Tracimy go na przeglądanie internetu, oglądanie filmików na Youtube. Czasami one są oczywiście bardzo wartościowe, ale jednak tego czasu żal, bo moglibyśmy go poświęcić modlitwie. Kiedy modlimy się na różańcu, Matka Boża wkracza w nasze życie i wyprasza nam u Boga konkretne sprawy, a pielgrzymka ziemska tak naprawdę jest bardzo krótka.
Zaporoski biskup przypomniał także, że Polska i Ukraina są szczególnie bliskimi sobie narodami, mimo bolesnej historii i głębokich ran. – Szczególnie Lublin ma wyjątkową misję od Boga do zrealizowania na Ukrainie. – Nieprzypadkowo tu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski i tak wielu kapłanów stąd posługuje na Ukrainie.
W uroczystościach odpustowych oprócz parafian, wzięli udział także przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, wielu kapłanów oraz pielgrzymów z różnych zakątków miasta. Obecni byli także poprzedni proboszczowie: ks. Jan Kiełbasa oraz ks. Józef Dziduch.