Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ks. Stefan Batruch odebrał w Rzymie nagrodę dla Człowieka Pojednania Polsko-Ukraińskiego

Ks. mitrat Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie odebrał przed kilkoma dniami w Rzymie nagrodę dla Człowieka Pojednania Polsko-Ukraińskiego.

Kapituła nagrody składa się z Polaków i Ukraińców, teologów. Nagrodę wręczono po raz pierwszy, z założeniem, że każdorazowo będzie ona przyznawana w soborze św. Sofii w Rzymie. Będzie przyznawana każdego roku albo co dwa lata.

Ks. mitrat Stefan Batruch otrzymał wyróżnienie za inicjowanie i opiekę nad Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego, za prowadzenie Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie oraz za organizację Dni Dobrosąsiedztwa, które są momentami spotkania sąsiadów – ludzi pogranicza, modlitwą w intencji pojednania polsko-ukraińskiego. Wreszcie za promocję osoby i dzieła błogosławionego ks. Emiliana Kowcza w Polsce i na Ukrainie.

Dyplom wręczył prof. Marek Melnyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podkreślając, że laureat jest mądrym człowiekiem, ale też mądrym duchownym.

Ks. Batruch nie krył zaskoczenia z przyznanej mu nagrody. Zaznaczył, że nadal będzie niestrudzenie promował pojednanie polsko-ukraińskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy