70 lat krwiodawstwa na Lubelszczyźnie

W tym roku mija 70 lat od powstania Służby Krwi na Lubelszczyźnie. Zapotrzebowanie na krew jest nieustannie ogromne. W ostatnim roku liczba krwiodawców w naszym regionie zwiększyła się o 3 tys. osób, ale to wciąż mało.

Jubileusz był okazją do podziękowań wszystkim, którzy oddając krew ratują czyjeś życie, ale także do wręczenia nagród ludziom zaangażowanym w promocję krwiodawstwa. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP. Były to Brązowe Krzyże Zasługi i Złote Medale za Długoletnią Służbę. Odznaczenia przyznane zostały za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej, a także za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
 
- To zaszczyt wręczyć te najwyższe odznaczenia państwowe, które są wyrazem uznania ze strony Rzeczypospolitej polskiej dla wszystkiego, co państwo robicie dla naszej ojczyzny. Wasza działalność jest na wagę złota. Nikt was nie zastąpi. Za to serdecznie wszystkim dziękujemy. Na ręce pani dyrektor Elżbiety Puacz, składam ogromne gratulacje za wszystkie osiągnięcia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie – mówił wojewoda.

Mimo rosnącej liczby honorowych krwiodawców województwo lubelskie jest na ostatnim miejscu w Polsce pod względem donacji krwi na 1000 mieszkańców. Średnia litrów na mieszkańca wynosi 28, kiedy średnia w Polsce to 35. Jest szansa, by zmienić tę sytuację dzięki nowoczesnemu krwiobusowi, który od wakacji jeździ po naszym regionie, ułatwiając chętnym oddanie krwi.

- Do tej pory dysponowaliśmy jednym krwiobusem, który ma obecnie 10 lat, teraz wzbogaciliśmy się o drugi - nowoczesny, wyposażony m.in. w agregat prądotwórczy - który pozwala na pracę bez uruchomienia silnika, ma toaletę, nowoczesne fotele i klimatyzację. To poprawi zarówno sam komfort przy oddawaniu krwi, jak i pracę personelu - wyjaśnia Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Najwięcej honorowych krwiodawców w naszym regionie zgłasza się w Lublinie, Chełmie i Zamościu, jest jednak szansa, by liczba osób oddających krew rosła dzięki akcjom terenowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..