Na KUL zainaugurowano nowy rok akademicki. Podkreślano, że katolicka uczelnia, poprzez twórczy dialog, powinna przemieniać świat w duchu wartości chrześcijańskich.
Uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego katolickiej uczelni rozpoczęto Mszą św. z udziałem senatu i studentów. Przewodniczył jej abp Andrzej Dzięga. W homilii podkreślił, że zarówno wolność i rozumność nie mogą być traktowane absolutnie. Akcentował, że wolność musi być zależna od rozumności i odwrotnie. Zdaniem hierarchy należy dbać o to, by na uniwersytecie odbywały się debaty, bo nikt nie powinien zabraniać stawiania pytań o rzeczy najważniejsze. Przy czym katolickość należy w jego opinii traktować jako swoistą metodologię interpretacji świata.
W auli kard. Wyszyńskiego w Gmachu Głównym zebranych studentów i gości powitał ks. prof. Antoni Dębiński - rektor KUL. Nawiązał w swoim wystąpieniu do zadań uniwersytetu. Podkreślił m.in., że uniwersytet powinien - czyniąc prawdę celem działania i fundamentem etosu - stanowić miejsce rzetelnej debaty i autentycznego dialogu oraz prawdziwej wspólnoty, co pozwoli na swoiste sprzężenie metodologii z sumieniem, by promieniować na wszystkie dziedziny życia społecznego. - Wreszcie uniwersytet ma kształtować ludzi wyposażonych w kulturę intelektualną i moralną, zdolnych poprzez twórczy dialog przemieniać świat w duchu wartości chrześcijańskich - mówił.
Poprzez ceremonię immatrykulacji oficjalnie zostali włączeni do społeczności akademickiej studenci I roku. Wręczono także najbardziej prestiżowe wyróżnienia - Laury Uniwersyteckie, Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego dla wyróżniających się naukowców. Otrzymali je: prof. Zbigniew E. Niebelski, dr hab. Andrzej Stefańczyk oraz prof. Piotr Francuz.
Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP odczytał list Andrzeja Dudy nadesłany z okazji inauguracji roku akademickiego. Prezydent Duda, podkreślając szybkie przemiany zachodzące we współczesnym świecie, stwierdził, że uniwersytet nie powinien pozwolić, by świat się zmieniał bez jego udziału. Docenił wzrastającą w Polsce i na KUL liczbę studentów z zagranicy. Wyraził nadzieję, że dzięki nauce powstaną możliwości, które pozwolą rozwiązywać węzłowe problemy we współczesnej kulturze. W liście prezydent RP pozdrowił w sposób szczególny studentów.
Wykład inauguracyjny zatytułowany "Wiedza. Prawda. Wiara" wygłosił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Koncentrując się na relacji między wiarą i rozumem, zwrócił uwagę na aspekty prawne dotyczące sumienia, także w zawodzie lekarza. Mówił, że w podejściu do nauki i człowieka wiele zależy od przyjmowanego światopoglądu oraz antropologii, a także oczekiwań wobec badań naukowych i osiągnięć nauki. Wskazał na zjawisko zrelatywizowanego świata - także świata nauki, utylitaryzmu w badaniach i definiowaniu człowieka. Poruszył także temat ruchu intelektualnego i kulturowego, jakim jest transhumanizm.
Z kolei w swoim wystąpieniu abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL, nawiązał do ważnych wydarzeń, które będą przeżywane w tym roku przez społeczność akademicką, m.in. do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał, że ks. Wyszyński rozpoczął studia na KUL trzy lata po śmierci pierwszego rektora i założyciela uniwersytetu, ks. Idziego Radziszewskiego. Przywołał wspomnienia Wyszyńskiego na temat atmosfery, jaka panowała na uczelni, gdzie nadal obecny był duch ks. Radziszewskiego, człowieka wybitnego, wykształconego, który przyniósł do Lublina "swobodny oddech Europy i śmiałość myśli", a także "myśl organizacyjną".
Abp Budzik podkreślił, że katalog zalet ks. Idziego Radziszewskiego jest również istotny i aktualny w perspektywie katolickiego uniwersytetu. Jest to: szeroka kultura światowa, szukanie syntezy nauk przyrodniczych z filozofią i teologią, swobodny oddech Europy, śmiałość myśli, umiejętność łączenia racji przeciwnych, zdolność organizacyjna, umiłowanie prawdy, zdolność do służenia innym - zwłaszcza młodym. - Wszystkie te elementy znajdziemy również w nauczaniu naszego patrona - Jana Pawła II - podkreślił abp Budzik.
Łącznie na KUL studiuje ponad 10 500 studentów, w tym 1203 doktorantów i 924 studentów zagranicznych. Pierwszy rok rozpoczyna ponad 3 400 studentów, wśród których jest 341 cudzoziemców, najwięcej osób pochodzi z Ukrainy i Białorusi. Po raz pierwszy są studenci z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz Dominikany.