Ma za sobą bogatą historię, wybitnych absolwentów i zaangażowanych nauczycieli. Ta jedna z najstarszych szkół w Lublinie jest wciąż prężnie działającą placówką, która ma się czym pochwalić.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości utworzono siedmioklasową szkołę powszechną dla dzieci pracowników kolei. Uroczystość otwarcia Siedmioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej miała miejsce 27 października 1919 roku. Dzieci uczyły się w budynku przy ulicy Bychawskiej 25. Wkrótce rozpoczęto starania o nadanie szkole imienia Stanisława Konarskiego w nawiązaniu do 150 rocznicy śmierci wybitnego pijara i powołania Komisji Edukacji Narodowej. Tak też się stało. Ze względu na dużą ilość uczniów i trudne warunki lokalowe, postanowiono podzielić szkołę na ranną nr 1 i popołudniową nr 14. W 1934 roku Magistrat Miasta Lublina przydzielił plac o powierzchni
- W dwudziestoleciu międzywojennym działalność szkoły, oprócz celów dydaktycznych, opierała się na kształtowaniu postaw patriotycznych dzieci i młodzieży. Wartości narodowe pielęgnowano poprzez udział w nabożeństwach, upowszechnianie twórczości patriotycznej oraz obchody kolejnych doniosłych świąt narodowych, były bardzo ważne w codziennym życiu szkoły. Tak jest zresztą do dziś, bo szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale i wychowywania we współpracy z rodzinami naszych uczniów - mówi Iwona Pańpuch dyrektor SP nr 1 w Lublinie.
W 1999 roku w wyniku powstania gimnazjów, szkoła zmieniła się z podstawowej w placówkę gimnazjalną. Było tak do 1 września 2017 roku, kiedy to w wyniku reformy oświaty, gimnazjum zostało przekształcone w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego.
- Niezależnie od tego, jaką placówką była nasza szkoła zawsze w pracy przyświecały nauczycielom wartości, jakie prezentował patron Stanisław Konarski. By podkreślić wagę tej postaci z okazji jubileuszu 100. lecia szkoły odsłaniamy płaskorzeźby z wizerunkiem naszego patrona - mówi pani dyrektor.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęła Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Dziękując nauczycielom za trud wkładany w kształtowanie kolejnych pokoleń podkreślał też, że w tej szkole wartości takie jak Bóg, honor i Ojczyzna mają swoje ważne miejsce.