GN 04/2020 Archiwum

100 lat minęło

Od powstania Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie upłynął dokładnie wiek. Jubileusz był okazją do wspomnień i spojrzenia w przyszłość.

Szkoła ta jest jedną z najstarszych w Lublinie. Przez wiek jej istnienia mury placówki opuściło około 20 tys. absolwentów. Przez ten czas zatrudnionych było tam prawie tysiąc nauczycieli i 11 dyrektorów. Dzisiaj liczy 240 uczniów, 11 oddziałów i 40 nauczycieli. Z roku na rok te liczby rosną.

Jubileusz rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, który dziękując nauczycielom za trud wkładany w kształtowanie kolejnych pokoleń, podkreślał, że w tej szkole wartości takie jak Bóg, honor i ojczyzna mają swoje ważne miejsce, a patron, ks. Stanisław Konarski, jest wzorem do naśladowania zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

Historia szkoły związana jest z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – wówczas to utworzono siedmioklasową szkołę powszechną dla dzieci pracowników kolei. Dzieci uczyły się w budynku przy ul. Bychawskiej 25. Wkrótce rozpoczęto starania o nadanie szkole imienia Stanisława Konarskiego w nawiązaniu do 150. rocznicy śmierci wybitnego pijara i powołania Komisji Edukacji Narodowej. Tak też się stało. Ze względu na dużą liczbę uczniów i trudne warunki lokalowe postanowiono podzielić szkołę na ranną – nr 1 i popołudniową – nr 14. W 1934 roku Magistrat Miasta Lublina przydzielił plac o powierzchni 16 000 m kw. z przeznaczeniem na wzniesienie nowego budynku szkoły. Po dwóch latach rok szkolny 1936/1937 rozpoczęto w nowym gmachu, który służy uczniom do dziś.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama