Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Pamiętając o bohaterach

W przededniu Wszystkich Świętych żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr H. Dekutowskiego odwiedzają i porządkują groby żołnierzy, zapalają znicze i wystawiają posterunki honorowe w wielu miejscach pamięci narodowej na Lubelszczyźnie.

Opieka nad grobami poległych żołnierzy, wpisana jest na stałe w działania terytorialsów. W okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych żołnierze tej formacji z Lublina, Dęblina, Chełma, Białej Podlaskiej i Zamościa, odwiedzają lokalne miejsca pamięci, porządkują groby zapalają znicze. Opiekują się szczególnie bezimiennymi mogiłami i miejscami spoczynku, zapomnianych, lokalnych bohaterów. 

Szczególnie ważne są miejsca pamięci związane z żołnierzami Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 roku. To właśnie żołnierze wyklęci, przez długie lata skazani na niepamięć i złą sławę są dziś wzorem postawy obywatelskiej, a ich tradycje, dorobek i wartości z dumą dziedziczą żołnierze WOT.

Żołnierze z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina regularnie odwiedzają i dbają o miejsca pamięci narodowej w powiecie lubelskim i lubartowskim. Szczególnie bliskie są im miejsca związane z patronem lubelskiej brygady i jego żołnierzami.  

Tuż przed świętem odwiedzili symboliczną tablicę poświęconą żołnierzom AK i WiN zgrupowania „Zapory” przy placu Zamkowym w Lublinie. Na cmentarzu przy ulicy Lipowej zapalili znicze m.in.: na symbolicznej mogile mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, grobie gen. Kazimierza Tumidajskiego, Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” - komendanta AK rejon Józefów, ppłk Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj” oraz symbolicznej mogile żołnierzy AK Okręgu Lublin. Zapalili także znicze przy pomniku pamięci ofiar więzienia na Zamku Lubelskim z lat 1944-1954, na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

Żołnierze odwiedzili również symboliczną mogiłę kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” na cmentarzu w Kijanach, a na cmentarzu w Lubartowie kwatery poległych żołnierzy AK Obwodu Lubartów oraz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy