"Dzieci moje!" - pod takim tytułem oglądać można w Lublinie wystawę poświęconą bp. Stefanowi Wyszyńskiemu, ordynariuszowi lubelskiemu w latach 1946-1949.
Trwając w oczekiwaniu na zapowiedzianą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, Fundacja "Nasza Tradycja" przygotowała kolejne odsłony ekspozycji prezentującej blisko trzyletni okres, gdy późniejszy Prymas Tysiąclecia, jako ósmy w dziejach diecezji lubelskiej, był jej biskupem ordynariuszem – mówi Piotr Krzysztof Kuty, prezes Fundacji Nasza Tradycja i autor wystawy.
Fundacja "Nasza tradycja" od lat propaguje postać jednego z największych Polaków i jego związKI z Lublinem i Lubelszczyzną, a szczególniej z okresem 1946–1949, gdy ks. Stefan Wyszyński był biskupem lubelskim.
– Fakt ten jest niestety stale mało znany, a bardzo istotny nie tylko dla dziejów Lubelszczyzny, ale także całej Polski – podkreśla Piotr K. Kuty.
Tytuł wystawy przywołuje słowa, jakimi 26 maja 1946 r., zwracając się do swoich diecezjan, rozpoczął pierwsze publiczne wystąpienie najmłodszy wówczas polski biskup.
We wstępie do wystawy, nawiązując do jej tytułu, abp Stanisław Budzik przypomniał, że „wiele osób zwracało się [do ks. Wyszyńskiego] po prostu „Ojcze”, podkreślając, że „duchowe ojcostwo Księdza Prymasa polegało przede wszystkim na obecności, towarzyszeniu, trosce i wspieraniu powierzonych mu ludzi w realizacji powołania otrzymanego od Boga do pełni życia w świętości. Sam przeszedł tę drogę, stając się kandydatem na ołtarze, takiej drogi uczył nas wszystkich. Dobrym Ojcem był również dla diecezji lubelskiej”.
Konsultantem historycznym wystawy jest, zmarły w bieżącym roku nestor Episkopatu Polski abp prof. Bolesław Pylak, arcybiskup senior archidiecezji lubelskiej, jako młody kleryk uczestnik wydarzeń sprzed 70. lat. Autorem koncepcji wystawy jest Leon M. Budrys, zaś za wybór tekstów oraz dobór fotografii i dokumentów odpowiedzialny jest Piotr Krzysztof Kuty.
Na czterdziestu tablicach formatu B1 prezentowane są – mało znane i nierzadko nigdy wcześniej nie publikowane – fotografie i dokumenty ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie oraz zbiorów prywatnych.
Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce przed trzema laty w Archikatedrze Lubelskiej. Otworzył ją 22 maja 2016 roku abp Stanisław Budzik. Otwarcie poprzedziła wówczas uroczysta Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity lubelskiego.
W listopadzie zobaczyć ją będzie można w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera od 2 do 18 grudnia w lubelskim Ratuszu przy pl. Władysława Łokietka.