Nowy numer 13/2024 Archiwum

W sobotę rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania HIV. Gdzie anonimowo zrobić badanie?

Jak twierdzą specjaliści, badanie w kierunku wirusa HIV powinien wykonać każdy, a zwłaszcza osoby podejmujące działania ryzykowne.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Lublinie, gdzie  można wykonać bezpłatne i zupełnie anonimowe badanie w kierunku HIV, mieści się przy Punkcie Pobrań Przychodni SP ZOZ MSW przy ul. Spokojnej 3. Prowadzony jest przez stowarzyszenie "Agape". Jest dostępny dla zainteresowanych przez cały rok, we wtorki i czwartki od 16.00 do 18.30. Wywiad i badanie przeprowadzane jest przez specjalistów: pielęgniarzy oraz doradców okołotestowych.

Kto powinien się zbadać na HIV?

Jak mówi Piotr Dudziak z PKD w Lublinie - badanie w kierunku wirusa HIV powinien wykonać każdy, a zwłaszcza osoby, które podejmują działania ryzykowne. Andrzej Pierzchała, doradca okołotestowy, mówi o trzech drogach zakażenia wirusem HIV: przez krew i płyny ustrojowe, kontakty seksualne i przez poród dziecka przez zakażoną matkę. - Badanie powinny zrobić kobiety w ciąży, również wszystkie osoby, które nie były dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi. Nie powinniśmy myśleć, że to dotyczy tylko innych, ale pomyśleć o swojej odpowiedzialności - podkreśla.

Wieloletnie badania oraz postęp biomedycyny w zakresie zakażenia HIV i AIDS sprawiły, że wypracowano zalecenia terapii antyretrowirusowej. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS - czyli zespołu nabytego niedoboru odporności. - Dzisiaj wykrycie wirusa HIV nie oznacza tragedii, bo można z nim, za pomocą dostępnych i refundowanych w Polsce leków żyć długie lata w pełnym komforcie. To co najważniejsze - osoba przebadana nie zagraża innym oraz nie naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo - wyjaśnia Piotr Dudziak, pielęgniarz w PKD przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie.

Większa dostępność darmowych i anonimowych badań

Już 22 listopada 2019 r. rozpocznie się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i potrwa do 30 listopada. PKD przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie będzie czynny 23 i 30 listopada od  9.00 do 14.00, natomiast 22, 25, 26, 27, 28 i 29 listopada od godz. 14. do 19. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 512 619 714, który jest czynny w godzinach pracy punktu.

Stowarzyszenie „Agape” przy współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim realizuje po raz kolejny projekt „Wspieranie działalności punktów konsultacyjno-diagnostycznych, funkcjonujących na terenie woj. lubelskiego, prowadzących anonimowe i bezpłatne testowanie w kierunku HIV, połączone z poradnictwem przed i po teście”. - To są społecznie ważne i odpowiedzialne działania, a każde nagłośnienie tematu przyczynia się do wzrostu świadomości w tym zakresie - tłumaczy Anna Łoś, ze stowarzyszenia „Agape”.

Przeszkolą policjantów i najstarszych uczniów

Kolejnym projektem realizowanym przy współpracy z LUW jest „wspieranie działań profilaktycznych w zakresie problematyki HIV/AIDS poprzez edukację skierowaną do pracowników służb mundurowych Policji województwa lubelskiego”. - Chodzi o edukację w zakresie zwiększania bezpieczeństwa tych grup zawodowych, które stykają się z osobami zakażonymi. Chcemy żeby policjanci przeszli to szkolenie w celu zwiększenia wiedzy i własnego bezpieczeństwa - dodaje A. Łoś. Jeszcze nie wiadomo, które komendy przystąpią do współpracy w tym zakresie. Szkolenie zawsze realizowane jest przez wyspecjalizowanych ekspertów mających doświadczenie praktyczne i wiedzę teoretyczną.

Trzeci projekt w zakresie problematyki HIV/AIDS – stowarzyszenie realizuje dla uczniów klas VII, VIII oraz dla I klas liceów.

Na ostatni dzień sierpnia 2018 r. leczeniem ARV (antyretrowirusowym) objętych było około 10 780 pacjentów, w tym 107 dzieci. Leczenie było prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017-2021” .

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy