Lublin stawia na kształcenie specjalistów

Miejmy nadzieję, że niedługo nie będziemy narzekać na brak fachowców, a wszystko dzięki nowemu projektowi edukacyjnemu, który już pozwala na kształcenie młodych w 21 zawodach i przygotuje ich do pracy w lubelskim przemyśle.

Miasto Lublin wspólnie z Fundacją Lubelska Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa dostosuje kształcenie w szkołach zawodowych do wymagań pracodawców z branży przemysłowej. Uczniowie z Zespołów Szkół Elektronicznych, Energetycznych, Transportowo-Komunikacyjnych, a także Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego część zajęć spędzą w lubelskich firmach: ABM Greiffenberger, SIPMA, TEWA Temperature Sensors, SIGMA, Elektromontaż Lublin czy Lubelli.

– Od lat budujemy szeroką ofertę szkół zawodowych odpowiadającą potrzebom rynku pracy, jak i zainteresowań młodzieży. Wysokiej jakości kształcenie jest priorytetem miasta, dlatego mam nadzieję, że czteroletni projekt wprowadzi na stałe obecność pracodawców w szkołach, a uczniów w zakładach przemysłowych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.

List intencyjny miasta Lublin z Fundacją Lubelska Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa w sprawie nawiązania współpracy na rzecz lepszego dostosowania kształcenia zawodowego w Lublinie dla potrzeb lokalnego rynku pracy, to pierwszy krok do realizacji wspólnego projektu. Miasto chce aplikować o pozyskanie środków duńskiej fundacji na dofinansowanie tych działań.

– Oferujemy w Lublinie różnorodną ofertę edukacyjną, kształcenie odbywa się w 21 spośród 32 branż wyodrębnionych przez najnowszą klasyfikację zawodów szkolnictwa branżowego. W szkołach ogólnodostępnych uczniowie zdobywają kwalifikacje w 49 zawodach. Zależy nam na promocji szkolnictwa zawodowego i zmianie jego społecznego postrzegania – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta ds. oświaty i wychowania.

Wsparcie dla szkół będzie planowane co roku i obejmie 3-letni okres współpracy z partnerem biznesowym. Corocznie oceniany i modyfikowany grant umożliwi stopniowe zwiększanie zaangażowania firm i szkół we współpracę oraz pozwoli na finansowanie najbardziej efektywnych form wsparcia uczniów rekomendowanych przez pracodawców.

Istotną zmianą wprowadzoną w ramach projektu jest m.in. zsynchronizowanie staży zawodowych i praktyk, co zwiększy obecność uczniów w zakładach produkcyjnych. Inne formy współpracy to m.in.: mentoring pod okiem praktyków, którzy osiągnęli sukces w biznesie, zajęcia z zastosowania najnowszych technologii w zakładach produkcyjnych, szkolenia pozwalające uzyskać kwalifikacje i uprawnienia wykraczające poza standardowy program nauczania czy modyfikacja programów nauczania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..