Nowy numer 21/2020 Archiwum

Co zachwyca i zadziwia mieszkańców Australii w Lublinie?

Jolanta Szymczyk, artystka, edukatorka i promotorka polskiej kultury za granicą - mówi o zachwycie mieszkańców Australii Lublinem i jego klimatem artystycznym.

Ks. Rafał Pastwa: Co robisz w Lublinie?

Jolanta Szymczyk: Właśnie skończyłam oprowadzanie turystów z Australii w ramach wycieczki po Polsce. Pochodzę z Katowic. Lublin jest z kolei miastem rodzinnym mojego męża i moim zdaniem najlepszym miejscem w tym kraju na kontakt z kulturą i sztuką. Zaznaczę, że prawie od trzech dekad mieszkam w Australii, na Wschodnim Wybrzeżu i widzę jak obcokrajowcy reagują na poszczególne miejsca nad Wisłą. Lublin ma to coś.

Czym są Artisan Tours w ramach Experiece Poland?

Sprowadzam do Polski anglojęzycznych mieszkańców Australii – pokazując mój rodzimy kraj przez specyficzny pryzmat – bo przez pryzmat kultury, sztuki, wzornictwa, rękodzieła i folkloru.

Jak rozumiem nie mogą to być wielkie grupy, skoro program przewiduje kontakt z artystami i odkrywanie klimatu danego miasta.

Teraz było kilka osób, ale maksymalnie dopuszczam grupy dziesięcioosobowe. To pozwala mi zorganizować program pobytu tak, by każdy uczestnik mógł zetknąć się z twórcami i ich wytworami, wykładowcami, kuratorami wystaw. Mamy możliwość rozmowy, odwiedzania domów twórców. W każdym mieście spędzamy kilka dni i nocy.

Co Australijczyków zadziwia w Lublinie najbardziej?

To, że jest to miasto ludzi słowa. Uczestnicy wycieczek wyczuwają serce artystyczne miasta nad Bystrzycą – a potwierdzają to wszystkie grupy, które były w Polsce. Mało tego, często zdarza się, że ktoś zostaje już indywidualnie dłużej w Lublinie, aby przedłużyć odkrywanie „zakamarków” miasta. Ważne są też okolice, które robią wrażenie na obcokrajowcach. Dla Australijczyków zadziwiające jest to, że nie ma w Lublinie pomników ani tablic poświęconych piłkarzom czy sportowcom, ale właśnie ludziom słowa, artystom, twórcom, osobom zasłużonym społecznie. Oznacza to, że strefa kultury w tym mieście jest dynamiczna.

Chcielibyśmy mieć w Lublinie piłkarską Ligę Mistrzów, tyle tablic upamiętniających twórców, ile jest w Wiedniu…

Ale mieszkańcy Lublina nie powinni narzekać, bo ta różnica wobec miast zachodniej Europy jest niewielka. Zwłaszcza od strony kultury. Australijczycy są zachwyceni ilością zieleni w Lublinie, dostępem do programów partycypacyjnych i kulturowych oraz tym, że mieszkańcy mają wpływ na sferę rozwoju „rzeczywistości miejskiej”. Jeżeli popatrzymy na kalendarz wydarzeń lubelskich – to często trudno się zdecydować co wybrać. To oszałamiające. Niepowtarzalne.

Pełna rozmowa w kolejnym papierowym numerze "Gościa Lubelskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama