Medycyna i teologia mają wspólny przedmiot poszukiwań - człowieka. Na KUL trwa 40. sympozjum katechetyczne, podczas którego po raz pierwszy poruszany jest temat zdrowia dzieci i młodzieży.
Ogólnopolskie sympozjum katechetyczne gromadzi co roku naukowców, którzy dzielą się aktualnymi problemami i wspólnie próbują je rozwiązywać. W tym roku gospodarze spotkania z KUL do udziału w sympozjum zaprosili przedstawicieli świata medycznego.
Medycyna i teologia mają ten sam przedmiot badań, czyli człowieka. O ile teologia w swym założeniu nie interesuje się medycyną, o tyle interesuje się człowiekiem jako podmiotem działań medycznych. Potrzebna jest spójność między duchem i ciałem, i w tym punkcie obie nauki stykają się ze sobą.
- Człowiek jest istotą integralną, duchowo-cielesną, stąd problem zdrowia czy choroby nie jest sprawą ciała, ale całej osoby ludzkiej. Oznacza to, że lekarz nie leczy choroby, ale człowieka. Takie podejście nazywane jest medycyną personalistyczną - wyjaśnia ks. prof. Piotr Goliszek, organizator sympozjum.
takie całościowe podejście do człowieka, również tego młodego, w wieku szkolnym, z którym na co dzień mają do czynienia katecheci i wychowawcy, było inspiracją do poruszenia tematów medycznych na ich dorocznym spotkaniu.
Katecheci poszerzają swoją wiedzę m.in. przez udział w takich konferencjach.– Wielu katechetów i pedagogów zgłaszało nam problemy szkolne dotyczące sytuacji dzieci z różnymi zachowaniami i reakcjami – mówi ks. prof. Piotr Goliszek. – Nauczycielom czasem jest trudno zinterpretować zachowania uczniów związane z chorobą lub niepełnosprawnością. Postanowiliśmy przybliżyć im te najczęściej spotykane problemy zdrowotne wśród dzieci i młodzieży. Co ważne w dzisiejszym świecie, to często nauczyciele spędzają z dziećmi przy różnych obowiązkach i aktywnościach szkolnych więcej czasu niż rodzice w domu. Dlatego najczęściej to właśnie oni mogą pierwsi zauważyć niepokojące objawy i zachowania, jeśli tylko będą wiedzieli, na co zwracać uwagę.
Wiadomości uzyskane dzięki sympozjum mają pomóc spojrzeć na ucznia borykającego się z problemami zdrowotnymi bez lęku i uwrażliwić nauczycieli na pewne symptomy, które mogą świadczyć o chorobie. To z kolei może przyczynić się do niesienia pomocy uczniowi zmagającymi się z takimi trudnościami.
Hasłem tegorocznego sympozjum jest: "Medycyna personalizowana dla katechetów i nauczycieli".