Nowy numer 22/2020 Archiwum

Ks. Piotr Kawałko zaprasza na wielki jubileusz z orszakiem w tle

Początki lubelskiej świątyni na Czwartku owiane są legendą. Mógł ją ufundować nawet sam Mieszko I. Już wkrótce parafia będzie świętowała okrągłą rocznicę swojego istnienia.

Dzisiejsza bryła kościoła św. Mikołaja pochodzi z przełomu wieków XVI i XVII. Jednak jest wiele przesłanek by przypuszczać, że obecny kościół został zbudowany na terenie po wcześniejszej świątyni lub cmentarzu. Do końca w związku z tym nie wiadomo, jakie są jego początki.

Proboszcz parafii ks. Piotr Kawałko nie ukrywa, że istnieją hipotezy mówiące o tym, że chrześcijaństwo na Czwartku może być znacznie starsze, niż się powszechnie uważa.

Od lipca 2018 r. w ramach unijnego dofinansowania w parafii św. Mikołaja trwały remonty. Tuż przed oficjalnymi uroczystościami jubileuszu 350-lecia istnienia wspólnoty prace zostały zakończone. 

Elewacja kościoła ma nowy, piaskowy kolor, budynek został oświetlony, odnowiono parkan i kapliczki wokół. Odrestaurowano także wnętrze kościoła. - Oczywiście wzgórze to nadal kryje wiele tajemnic i trzeba byłoby przymierzyć się do większego projektu, który pozwoliłby choć częściowo je odkryć, bo prace archeologiczne dotychczas nie tknęły bryły samego kościoła - podkreśla ks. Piotr Kawałko. 

Na razie proboszcz parafii św. Mikołaja postanowił skupić się na aspekcie duszpasterskim i po raz kolejny organizuje Orszak św. Mikołaja . Tym razem wyjątkowy, bo połączony ze świętowaniem 350-lecia działalności parafii. 

Punktem centralnym uroczystości będzie jubileuszowa Msza św. sprawowana przez abp. Stanisława Budzika 6 grudnia o godz. 18 w kościele parafialnym. 

7 grudnia po Mszy św. o godz. 18 przewidziano koncert kameralny w wykonaniu Roberta Grudnia z zespołem solistów Opery i Teatru Muzycznego w Łodzi. 

Ukoronowaniem obchodów będzie orszak, który 8 grudnia przejdzie ulicami Lublina.

Tradycyjnie rozpocznie się on Mszą św. o godz. 13 w bazylice ojców dominikanów, a po niej o godz. 14 uczestnicy wspólnie odśpiewają hymn o św. Mikołaju, dzieci zaś otrzymają mitry. Orszak przejdzie ze Starego Miasta do kościoła św. Mikołaja. Tam odbędzie się ważenie Mikołaja, występy zespołów artystycznych, loteria. Wszystkie dzieci otrzymają także podarunki. 

Ideą orszaku, jak zaznacza ks. Kawałko, jest przede wszystkim wyprostowanie wizerunku św. Mikołaja. - On w naszej współczesnej kulturze przedstawiony jest jako krasnal i kojarzy się jedynie z rozdawnictwem prezentów materialnych. A my chcemy pokazać prawdziwe oblicze tego świętego, który zachęcał przede wszystkim do dzielenia się miłością, przyjaźnią i czasem. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama