Współczesny kościół położny na wzgórzu Czwartek pochodzi z przełomu wieków XVI i XVII, jednak świątynia została zbudowana na terenie wcześniejszej świątyni lub cmentarza. Właśnie obchodzi swój jubileusz.
Od lipca 2018 roku w ramach unijnego dofinansowania w parafii na wzgórzu czwartkowym trwały zaawansowane prace remontowe. Przed oficjalnymi uroczystościami jubileuszu 350-lecia istnienia parafii prace zostały zakończone. Proboszcz ks. Piotr Kawałko zdał sprawozdanie z pracy duszpasterskiej i ekonomicznej w parafii w obecności abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, oraz osób świeckich i duchownych obecnych na uroczystościach odpustowych, które odbywały się 6 grudnia.
W homilii abp Budzik odwołał się do historii Polski, parafii oraz jej najwybitniejszych duszpasterzy. Zwrócił uwagę za św. Janem Pawłem II, że Chrystus jest kluczem zrozumienia ludzkich dziejów. – Historię tego miejsca tworzyli przez stulecia gorliwi kapłani i gorliwi wierni, zatroskani o piękno kościoła widzialnego i tego, którym sami jesteśmy, bo mieszka w nas Duch Święty – mówił metropolita. Zwrócił także uwagę na bezinteresowność świadectwa w czynieniu dobrych uczynków przez św. Mikołaja, patrona parafii. – Był pasterzem o dobrym i wielkim sercu. Zasłynął z czynienia dobra, które czynił bez rozgłosu i reklamy. Kolejne pokolenia chrześcijan i ludzi na całym świecie wzrusza jego troska o najbardziej potrzebujących – akcentował abp Stanisław.
Odnosząc się do Ewangelii o zagubionej owcy, arcybiskup podkreślił, że Chrystus nie tylko mówił w przypowieściach o szukaniu człowieka, ale realizował to w swoim życiu. Przywołał sceny uzdrowień, których dokonał Jezus, także w szabat. Podkreślił, że dzięki temu, że Bóg ofiarował człowiekowi samego siebie – ten „może żyć po ludzku”.
W modlitwie uczestniczył m.in. proboszcz archikatedry lubelskiej ks. prał. Adam Lewandowski, proboszcz katedry prawosławnej ks. mitrat Andrzej Łoś, ks. prał. Tadeusz Pajurek, zastępca prezydenta miasta Lublin dr Mariusz Banach, wicemarszałek województwa Zbigniew Wojciechowski, a także Wacław Czakon, prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, i siostry św. Józefa z Cluny.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się