Nowy numer 3/2021 Archiwum

Radcy prawni mówią w szkołach o znajomości prawa

W kilku lubelskich szkołach realizowany był program fundacji Okręgowej Izby Radców Prawnych "Znam Prawo", który miał zwrócić uwagę młodzieży na problem dyskryminacji i zachęcić do stawania w obronie godności każdego człowieka.

Jedną z placówek, w której program był realizowany jest Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie.

- Nasza szkoła od 2006 roku ma za patrona papieża Polaka. To wtedy też powstał program wychowawczy, na którym opierają się wielorakie działania podejmowane w naszej placówce. Za przykładem Jana Pawła II chcemy uczyć młodzież poszanowania godności każdej osoby ludzkiej, bez względu na jej poglądy czy wyznanie. Staramy się też uwrażliwiać uczniów na potrzeby drugiego człowieka i zauważanie sytuacji, w których należy pomóc. Dlatego program, jaki zaproponowała nam fundacja Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie „Znam Prawo” uznaliśmy za wart zrealizowania w naszej szkole, by dać uczniom konkretne argumenty w dyskusji na temat godności osoby ludzkiej i zwrócić uwagę na różnego rodzaju dyskryminację - mówi Marian Klimczak, dyrektor szkoły.

Pomysł na stworzenie takiego programu pojawił się po śmierci prezydenta Gdańska, by zrobić coś, żeby w przyszłości zapobiec takim wydarzeniom.

Uczestnicy programu.   Uczestnicy programu.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

- Zastanawialiśmy się, czy jest coś, co można zrobić i przyszło nam na myśl, że przede wszystkim trzeba edukować młodych ludzi, docierać do nich, mówić o poszanowaniu prawa i sprawiedliwości. Tak powstał projekt "Prawo przeciw dyskryminacji", który realizujemy w kilku lubelskich szkołach. Uczestniczy w nim około 1000 młodych ludzi - mówi Michał Czerwonka, radca prawny odpowiedzialny za projekt.

Program realizowany w szkole składał się z warsztatów i zajęć prowadzonych w kilku blokach tematycznych: Prawa człowieka i obywatela, Prawo przeciwko dyskryminacji, Komunikacja, spór bez agresji.

Więcej o projekcie będzie można przeczytać w styczniowym wydaniu "Gościa".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama