Rocznica ta odwołuje się do likwidacji obozu KL Lublin, na którego terenie niedługo później utworzono pierwszą na świecie instytucję upamiętniającą ofiary II wojny światowej, powstałą jeszcze w trakcie trwania tego konfliktu zbrojnego.
W pierwszych latach swojej działalności Muzeum skupiało się głównie na pracach związanych z konserwacją i rekonstrukcją obiektów historycznych, a także poszukiwaniem i porządkowaniem dokumentów z okresu funkcjonowania obozu. W 1945 roku otwarto pierwszą muzealną wystawę stałą. Od tamtej pory nieustannie poprzez różne wystawy, publikacje i prelekcje przybliża historię tego miejsca.
– Wiele wydarzeń, które odbyły się w ostatnich 12 miesiącach, odwoływało się do tych rocznic, a w celu ich upamiętnienia sięgnęliśmy po różne formy artystyczne. Łącznie pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku przygotowali ponad 40 wydarzeń. Celem wszystkich prowadzonych przez nas działań jest budowanie świadomości i pielęgnowanie pamięci o tak trudnej historii, a także o ludziach, którzy jej doświadczyli i byli jej świadkami – wyjaśnia dr Tomasz Kranz z Muzeum na Majdanku.
Powstał także specjalny film opowiadający o muzeum i działaniach, które mają pomóc zachować pamięć o ludziach, którzy tutaj stracili życie.