Nowy numer 04/2020 Archiwum

75 lat temu powstało muzeum na Majdanku

Rocznica ta odwołuje się do likwidacji obozu KL Lublin, na którego terenie niedługo później utworzono pierwszą na świecie instytucję upamiętniającą ofiary II wojny światowej, powstałą jeszcze w trakcie trwania tego konfliktu zbrojnego.

75 lat Państwowego Muzeum na Majdanku.
Państwowe Muzeum na Majdanku

W pierwszych latach swojej działalności Muzeum skupiało się głównie na pracach związanych z konserwacją i rekonstrukcją obiektów historycznych, a także poszukiwaniem i porządkowaniem dokumentów z okresu funkcjonowania obozu. W 1945 roku otwarto pierwszą muzealną wystawę stałą. Od tamtej pory nieustannie poprzez różne wystawy, publikacje i prelekcje przybliża historię tego miejsca.

– Wiele wydarzeń, które odbyły się w ostatnich 12 miesiącach, odwoływało się do tych rocznic, a w celu ich upamiętnienia sięgnęliśmy po różne formy artystyczne. Łącznie pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku przygotowali ponad 40 wydarzeń. Celem wszystkich prowadzonych przez nas działań jest budowanie świadomości i pielęgnowanie pamięci o tak trudnej historii, a także o ludziach, którzy jej doświadczyli i byli jej świadkami – wyjaśnia dr Tomasz Kranz z Muzeum na Majdanku.

Powstał także specjalny film opowiadający o muzeum i działaniach, które mają pomóc zachować pamięć o ludziach, którzy tutaj stracili życie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama