Nowy numer 38/2023 Archiwum

75 lat temu powstało muzeum na Majdanku

Rocznica ta odwołuje się do likwidacji obozu KL Lublin, na którego terenie niedługo później utworzono pierwszą na świecie instytucję upamiętniającą ofiary II wojny światowej, powstałą jeszcze w trakcie trwania tego konfliktu zbrojnego.

75 lat Państwowego Muzeum na Majdanku.
Państwowe Muzeum na Majdanku

W pierwszych latach swojej działalności Muzeum skupiało się głównie na pracach związanych z konserwacją i rekonstrukcją obiektów historycznych, a także poszukiwaniem i porządkowaniem dokumentów z okresu funkcjonowania obozu. W 1945 roku otwarto pierwszą muzealną wystawę stałą. Od tamtej pory nieustannie poprzez różne wystawy, publikacje i prelekcje przybliża historię tego miejsca.

– Wiele wydarzeń, które odbyły się w ostatnich 12 miesiącach, odwoływało się do tych rocznic, a w celu ich upamiętnienia sięgnęliśmy po różne formy artystyczne. Łącznie pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku przygotowali ponad 40 wydarzeń. Celem wszystkich prowadzonych przez nas działań jest budowanie świadomości i pielęgnowanie pamięci o tak trudnej historii, a także o ludziach, którzy jej doświadczyli i byli jej świadkami – wyjaśnia dr Tomasz Kranz z Muzeum na Majdanku.

Powstał także specjalny film opowiadający o muzeum i działaniach, które mają pomóc zachować pamięć o ludziach, którzy tutaj stracili życie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast