Nowy numer 38/2023 Archiwum

Odnowa dla rodzin. Jak odnaleźć siłę w różnorodności

Właśnie wystartował program wyjątkowej formacji dla małżeństw, którą proponuje wszystkim parom Katolicka Odnowa w Duchu Świętym.

Inicjatywa formacji dla małżeństw, jak mówi diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym i przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy ks. Artur Potrapeluk, zrodziła się z poczucia braku tego rodzaju oferty. - Do tej pory organizowaliśmy jedynie rekolekcje wakacyjne dla małżeństw i całych rodzin. Teraz postanowiliśmy  położyć nacisk na całoroczną formację.

Pierwsze spotkanie formacyjne w naszej archidiecezji właśnie się odbyło. - Zaprosiliśmy do prowadzenia tych spotkań Joannę i Norberta Dawidczyków, którzy na co dzień pracują jako terapeuci małżeństw, ale są także ewangelizatorami, mają misję kanoniczną i prowadzą rekolekcje - informuje ks. Artur. -  Współpracujemy także z wieloma specjalistami m.in. o. Ksawerym Knotzem czy panem Jackiem Pulikowskim.

Spotkania, które proponuje Odnowa odbywają się raz w miesiącu w soboty w godzinach od 9 do 15. - Oferta skierowana jest nie tylko do małżeństw formujących się w Odnowie w Duchu Świętym - zaznacza koordynator diecezjalny. -  Wszyscy wierzący, którzy w ogóle nie należą do żadnych wspólnot, a którym zależy na rozwoju małżeństwa, na pewno się na nich odnajdą.

Jednorazowo w spotkaniu może uczestniczyć 50 par małżeńskich. - Myślę, że ważny jest fakt, że nie ma konieczności zapisywania się na cały proponowany cykl - zaznacza ks. Potrapeluk. - Można raz uczestniczyć, a raz nie. W każdej chwili także można dołączyć. Można przyjść z dziećmi lub bez. Chodzi o to, żeby małżonkowie byli w tym, co proponujemy wolni.

Ks. Artur podkreśla, że formacja, którą proponuje Odnowa jest formą zauważania rodzin i małżeństw w Kościele. - Chcemy zaproponować konkretne narzędzia dla parafii, by małżeństwa mogły się w Kościele rozwijać - informuje duszpasterz. W niedługim czasie Odnowa ma zamiar przygotować specjalne podręczniki oraz zeszyty pracy dla małżonków. - Będą one zawierały m.in. konkretne zadania domowe na dany miesiąc. Każdy potrzebuje inspiracji, by odpowiedzialnie budować małżeństwo - stwierdza ks. Artur.

Każde małżeństwo, które chciałoby wziąć udział w kolejnych spotkaniach, może zapisać się na nie przez stronę internetową www.odnowa.lublin.pl

Plan spotkań: 

Spotkanie II - 29 lutego: „Siła w różnorodności”

I blok konferencyjno-warsztatowy: „Jak poznanie samego siebie wpływa na budowanie małżeństwa?”

II blok konferencyjno-warsztatowy: „Siła w różnorodności, czyli męski i kobiecy punkt widzenia”.

Spotkanie III - 28 marca: „Małżeńska rozmowa sposobem na życie”

I blok konferencyjno-warsztatowy: „Jak rozmawiać, aby się dogadać?”

II blok konferencyjno-warsztatowy: „Jak mówić, aby mniej ranić ? - blokady komunikacyjne”

Spotkanie IV - 18 kwietnia: „Jak wczoraj wpływa na małżeńskie dzisiaj?”

I blok konferencyjno-warsztatowy: „Dlaczego przeszłość się wlecze za nami ?”

II blok konferencyjno-warsztatowy: „Jak kształtować relację my - rodzice - teściowie?”

spotkanie V - 9 maja: „Wisienka na torcie, czyli arkana małżeńskiej alkowy.”

I blok konferencyjno-warsztatowy: „Czy istnieje seks po katolicku?”

II blok konferencyjno-warsztatowy: „Jak cieszyć się życiem intymnym?”

spotkanie VI - 13 czerwca: Temat zaproponowany przez uczestników. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast