Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ekumeniczny Lublin. Wspólna modlitwa i spotkanie

W środę w bazylice ojców dominikanów rozpocznie się ekumeniczne spotkanie inaugurujące program: "Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie".

Działania ekumeniczne w Lublinie od kilku lat wiążą się nie tylko z dorocznym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale przybierają konkretne formy przez cały rok. W 2017 roku zespół ekumeniczny archidiecezji lubelskiej przygotował I Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny, którego pokłosiem są comiesięczne nabożeństwa połączone z jakimś wydarzeniem kulturalnym.

- To pomysł, który pozwala na systematyczne spotkania, a tym samym ułatwia wzajemne poznanie i zacieśnia relacje chrześcijańskich kościołów Lublina - mówi prof. Sławomir Żurek z KUL.

Podjęto także decyzję o następnym międzynarodowym kongresie ekumenicznym, który zaplanowano na 2021 rok. Tym razem spotkanie składać się będzie z dwóch części. Jedna odbędzie się w Jerozolimie, druga w Lublinie.

- Już przygotowujemy się do tego wydarzenia, stąd w naszym mieście inaugurujemy program „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” - wyjaśnia prof. Żurek.

Oficjalna inauguracja odbędzie się w bazylice ojców dominikanów 19 lutego o godz. 17.00. Rozpocznie się od nabożeństwa ekumenicznego.

O godz.18.00 w Trybunale Koronnym odbędzie się trialog ekumeniczny biskupów chrześcijańskich Lublina „Dialog w Kościele i między Kościołami. Ku Jerozolimie” z udziałem abp. Abla (Kościół Prawosławny), abp. Stanisława Budzika (Kościół Rzymskokatolicki) oraz bp. Jana Cieślara (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

„Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”.

17.00 - bazylika ojców dominikanów - nabożeństwo ekumeniczne

18.00 - Trybunał Koronny - trialog ekumeniczny biskupów chrześcijańskich Lublina „Dialog w Kościele i między Kościołami. Ku Jerozolimie”
- abp Abel (Kościół Prawosławny),
- abp Stanisław Budzik (Kościół Rzymskokatolicki),
- bp Jan Cieślar (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama