Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zdążyli przed epidemią. Mężczyźni spotkali się u św. Jana Pawła

Spotkanie formacyjne zorganizowana przez członków Bractwa św. Józefa, przed uroczystością patrona, w parafii św. Jana Pawła II w Lublinie poprowadził ks. prof. Adam Rybicki.

Kilka dni temu kilkudziesięciu mężczyzn, uczestniczyło w spotkaniu ze znanym rekolekcjonistą, teologiem duchowości ks. prof. Adamem Rybickim z KUL, autorem książek poświęconych męskiej duchowości "Lew i Baranek", "Wąż i Gołębica".

Jak informują organizatorzy spotkania, imponująca frekwencja pokazała, jak wielką potrzebę takiej formacji czują mężczyźni. Wielu z nich uczestniczyło wcześniej także w pierwszym męskim różańcu w Lublinie. 

W czasie spotkania, przyglądając się postaciom biblijnych mężczyzn, w ich sile i słabości, mężczyźni mogli odkrywać samych siebie, mówić o swoich męskich sprawach w Kościele.

Jak się okazuje mężczyźni chcą szukać mocnych wzorców prawdziwej męskości. Chcą zrozumieć, co znaczy być świętym mężczyzną w XXI w.

 - Wielu mężczyzn stawia sobie wymagania i je podejmuje, szuka drogi, czyta, modli się, jeździ na rekolekcje i poddaje się kierownictwu duchowemu. Dla wielu jest to droga duchowej „męki”, duchowego wchodzenia na górę. Jest im ciężko, ale przecież wiedzą, że chcą patrzeć na Chrystusa, który jest dobry, chcą właśnie za Nim iść dalej i zmieniać swoje życie - podkreśla ks. Adam Rybicki. - Zobaczyć taką męską armię walczącą o osiągnięcie pełni męskości w świecie, który nie szczędzi wysiłku, by odebrać im prawdziwie męską tożsamość, to doświadczenie, które buduje i przywraca nadzieję na powrót „bożych wojowników”, idących drogą wiary ku wypełnieniu powołania wpisanego przez Stwórcę w męskie serce każdego z nich.

- Mężczyzna musi podjąć jakąś rolę społeczną, odpowiedzialność za jakąś sprawę, przestać być chłopcem i stać się mężczyzną - tłumaczy Krzysztof Kazubek, organizator spotkania. - Rola męża, ojca, rola w Kościele. Całe społeczeństwo czeka, aż prawdziwi mężczyźni podejmą te role, bo one są przeznaczone dla nich. A pomocą w ich wypełnianiu jest trwanie w męskiej wspólnocie i przede wszystkim - męska, mocna wiara w Boga. Prawdziwa męskość, bycie prawdziwym mężczyzną to bycie prawdziwą miłością w świecie, to zdolność kochania tak jak Jezus, to bycie skałą, która się oprze każdemu złu, nic jej nie złamie - dodaje Krzysztof.

Jak zapowiada proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Lublinie ks. Grzegorz Trąbka, już planowane są kolejne spotkania dla mężczyzn, z myślą o ich formacji, rozwoju męskiej duchowości, czyli prawdziwie męskiej stronie mocy. - A kobiety na pewno też na tym wiele zyskają - stwierdza ks. Trąbka.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy