Nowy numer 44/2020 Archiwum

78 lat temu Niemcy zamordowali dzieci z lubelskiego sierocińca

Był marzec 1942 roku, 4 rano. Niemcy zabrali z żydowskiego sierocińca, mieszczącego się przy ul. Grodzkiej 11, około stu dzieci oraz trzy opiekunki, które nie chciały opuścić podopiecznych.

Z dziećmi poszły Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i pani Rechtman. Wszyscy zostali przewiezieni ciężarówkami do znajdującej się nieopodal Bystrzycy kopalni piasku i rozstrzelani.

Ochronka dla Sierot i Starców została utworzona w 1862 roku przez Gminę Wyznaniową Żydowską i miała roztaczać opiekę nad sierotami i osobami starszymi. Siedzibę zlokalizowano na Starym Mieście przy ulicy Grodzkiej 11. Placówka funkcjonowała do 24 marca 1942 roku, kiedy to zlikwidowała ją policja niemiecka. Współcześnie miejsce rozstrzelania dzieci i ich opiekunek jest usytuowane u zbiegu ulic Maszynowej, Łęczyńskiej i Odlewniczej w dzielnicy Tatary.

- Od wielu lat prowadzimy działania, które mają zachować pamięć o ochronce oraz jej mieszkańcach. Spotykamy się z dziećmi i młodzieżą w miejscu, gdzie według naocznych świadków wydarzenia zginęły opiekunki i ich podopieczni. Odczytujemy wiersz, kładziemy kamyczki lub zapalamy znicze, zachowując pamięć o dzieciach. W ramach akcji edukacyjnych, przed udziałem w Marszu Pamięci zachęcamy uczestników i uczestniczki do zapoznania się z historią przedwojennego oraz okupacyjnego Lublina, opowiadając o losach najmłodszych ofiar Holokaustu - wyjaśnia Kinga Ludwik z Teatru NN.

W 2016 roku, w ramach projektu "Lublin. Pamięć Zagłady", miejsce egzekucji oznakowano za pomocą dwóch betonowych płyt. Są one elementami szlaku pamięci, w ramach którego oznakowano w przestrzeni miasta miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej. Każda z betonowych płyt ma wymiary 1 x 1 m oraz metalową opaskę. Znajduje się na niej ostatnia litera hebrajskiego alfabetu, której krój zaczerpnięty jest z „Księgi Zohar”. 

- Od kilkunastu lat, zawsze 24 marca, organizujemy Marsz Pamięci, przypominający o losie żydowskich dzieci, upamiętniający historię najmłodszych ofiar holokaustu. W tym roku, z powodu sytuacji epidemicznej w kraju, nie będziemy mogli przejść tą drogą - dlatego też zachęcamy do wspólnego upamiętnienia w przestrzeni internetu. Tego dnia będziemy przypominali historie mówione i artykuły związane z ochronką, a o godzinie 13.00 w naszych social mediach pojawi się specjalny film - wyjaśniają organizatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama