Nowy numer 22/2020 Archiwum

Niedoskonałości nauczycieli nie tylko na wizji?

W tym trudnym czasie warto powstrzymać się od radykalnych sądów i ocen. A co się stanie, jeśli niebawem to o nas ktoś będzie mógł powiedzieć (napisać) wszystko? I to bezkarnie?

Na moją pierwszą lekcję w ramach praktyk studenckich opiekun praktyk zaprosił ekipę telewizyjną. Było to w Liceum im. Vetterów w Lublinie, prawie dwie dekady temu. Nie byłem zadowolony z tego, jak poprowadziłem te zajęcia. Koncentrowałem się na tym, jak wypadnę w telewizji i przed obserwującymi mnie z perspektywy klasy, w szkole założonej przez ewangelików.

W procesie komunikowania niekiedy ważniejsza jest forma od treści. Dlatego nie rozpaczam, jeśli merytorycznie wypadłem wtedy słabiej, przecież komunikowanie niewerbalne ma swoje określone i ważne funkcje.

W ostatnich dniach przez media społecznościowe przelała się fala kpin z nauczycielek z telewizyjnej szkoły, które być może po raz pierwszy prowadziły lekcje na wizji. To nie jest łatwe zadanie. Dlatego jestem daleki od krytyki i głośnego śmiechu. Dlaczego?

Kończyłem szkołę podstawową w nieco innych czasach i warunkach. Wtedy nikt nie miał możliwości nagrać żenującej pod względem poziomu tej lub innej lekcji, nauczyciela opowiadającego głupoty, utrwalającego stereotypy, nierówności czy mówiącego o pracy na działce, bzdurach wyczytanych w prasie brukowej albo snującego mądrości życiowe, zamiast nauczyć czegokolwiek (były też wyjątkowo dobrze zorganizowane i przygotowane zajęcia - i to w większości, także fachowcy w swoich dziedzinach).

Nie byliśmy w stanie zweryfikować wszystkich informacji, które do nas docierały, ale łatwo było dostrzec zaangażowanie i poziom przygotowania prowadzącego czy prowadzącej lekcję. To się widzi i pamięta.

Jak jest dzisiaj, gdy lekcje nie odbywają się w obecności kamer? Warto zapytać o to uczniów, a nie wyłącznie publicystów i leniwych odbiorców mediów. Nie wspominając już o osobach, którym poprawia się nastrój, gdy choć przez chwilę postawią się w roli "eksperta".

Język definiuje nas i wszystko, co "nasze". Jest potężną bronią. Dlatego w tym trudnym czasie warto powstrzymać się od radykalnych sądów i ocen. A co się stanie, jeśli niebawem to o nas ktoś będzie mógł powiedzieć (napisać) wszystko? I to bezkarnie?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Transport
    05.04.2020 19:44
    Dziękuję księdzu za artykuł. Ja nie jestem nauczycielem ale ojcem uczni. Moje dzieci pokazały mi hejt na wm temat Wytłumaczyłem i skomentowałem cytatem z Ewangelii " słowo jest jak miecz obusieczny" i przypomniały mi się słowa papieża o szemraniu i plotkowaniu. Uważajmy bo sami możemy być oczerniani.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama