Nowy numer 22/2020 Archiwum

Na Wielki Czwartek zamiast braw

Ksiądz jest tylko człowiekiem, zazwyczaj potrzebnym wyłącznie na chwilę. W obecnej sytuacji siły są ograniczone, dlatego dobre słowo może okazać się dla niego niezwykle cennym umocnieniem.

Na placu archikatedralnym cisza. Wewnątrz świątyni nie ma ciągnących się w nieskończoność kolejek do konfesjonałów.

Podobnie w innych kościołach Lublina i archidiecezji. Nagle dostęp do sakramentów został utrudniony, sytuacja pandemii dotknęła wiernych w każdym zakątku świata.

Tegoroczne Triduum Paschalne i święta Wielkiej Nocy mają charakter wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii wierni będą je przeżywać bez możliwości uczestniczenia w liturgii. Nikomu nie śniła się sytuacja globalnego i permanentnego zagrożenia oraz niepewności, których doświadczamy.

Do niedawna możliwość udziału w liturgii była powszechna, a dostęp do sakramentów, w tym sakramentu pokuty i pojednania - niemal „na wyciągniecie ręki”. Wierni mogli też liczyć na bezpośredni dostęp do szafarzy sakramentów.

W obecnej sytuacji wielu księży pozostaje do dyspozycji wiernych w przestrzeni online, pod telefonem, w mediach społecznościowych, organizując pomoc charytatywną, wspierając finansowo, mobilizując do solidarności, modląc się, nagrywając rekolekcje. Ich uwaga skupiona jest na podnoszeniu ludzi psychicznie i duchowo, bo wiele osób jest bezradnych i bliskich rozpaczy. O wielu działaniach zapewne nie wiemy i nigdy się nie dowiemy.

W Wielki Czwartek obchodzimy pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. To dobry moment by zadzwonić do swojego duszpasterza, napisać maila lub wiadomość – korzystając z mediów społecznościowych, powiedzieć kilka ciepłych słów, zapewnić o modlitwie, przyjaźni, życzliwości. Jeśli ktoś nie ma odwagi, niech zmówi modlitwę w intencji swojego duszpasterza w domu, po cichu.

Bo ksiądz jest tylko człowiekiem, zazwyczaj potrzebnym tylko na chwilę. W tej sytuacji i jego siły są ograniczone, dlatego dobre słowo może okazać się niezwykle cennym umocnieniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama