Od jutra czas szczególnej zachęty do sięgnięcia po słowa Pisma Świętego, bo jego lektura w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym ożywia wiarę, pobudza nadzieję i dynamizuje miłość.
Ogólnopolski Tydzień Biblijny rozpoczynający się w III Niedzielę Wielkanocną został zainicjowany 12 lat temu przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II.
- Jego celem jest ukazanie istoty i znaczenia Pisma Świętego w życiu Kościoła i naszej ojczyzny. Lektura Pisma Świętego w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym ożywia wiarę, pobudza nadzieję i dynamizuje miłość - podkreśla ks. prof. Mirosław Wróbel, kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL i Moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w archidiecezji lubelskiej.
Tegoroczne hasło XII Tygodnia Biblijnego (26 kwietnia - 2 maja) brzmi "Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia?" i nawiązuje do aktualnego programu duszpasterskiego realizowanego w polskim Kościele pt. "Eucharystia daje życie".
- Jezus - Odwieczne Słowo objawia nam miłość i zbawczą wolę Ojca pozostawiając nam największy skarb – Eucharystię. Od 4 lat w Tygodniu Biblijnym odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które buduje naszą jedność i solidarność. Tegoroczne IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego, pod honorowym patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów RP, będzie skoncentrowane na lekturze Ewangelii według św. Mateusza. To w tej Ewangelii Jezus obrazowo ukazuje związek Jego nauki z życiem każdego z nas: "Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony" (Mt 7,24-25). To słowo, zwłaszcza w czasach pandemii, jest dla nas bramą otwierającą na działanie Ducha Świętego i doświadczenia w trudnościach i cierpieniach mocy Zmartwychwstałego Pana - wyjaśnia ks. Mirosław.
Tydzień ten jest szczególną zachętą do sięgnięcia po lekturę Pisma Świętego.
- To księga odpowiedzi. Nie ma spraw w ludzkim życiu, które nie znalazłyby swojego odzwierciedlenia w Słowie Bożym. Ten, kto prawdziwie szuka prawdy, zawsze dociera do Boga. Dla każdego ta droga jest otwarta i możliwa - zachęca ks. M. Wróbel.