Do największych wyzwań należało skucie tynków w liczącym 155 pomieszczeń budynku, z zachowaniem wszystkich zabytkowych elementów dekoracyjnych.
Prace w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej trwają od jesieni ubiegłego roku. Wymieniona została już niemal cała konstrukcja dachu. - Wymiana zawilgoconej i zniszczonej konstrukcji dachowej odbywa się z tzw. przekładką, czyli wykorzystaniem ceramicznej dachówki położonej jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Jest ona w dobrym stanie i tylko w części wymaga wymiany na nową. Oprócz wymiany konstrukcji, konieczny był również montaż nowych okien dachowych, wykonanie obróbek blacharskich, rur spustowych i rynien. Do największych wyzwań należało skucie tynków w liczącym 155 pomieszczeń budynku, z zachowaniem wszystkich zabytkowych elementów dekoracyjnych - informuje Monika Głazik z biura prasowego w kancelarii prezydenta miasta Lublin.
- Zakończono także wymianę sieci elektrycznych i teletechnicznych, obecnie trwa montaż centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji. Budynek po przebudowie zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej - dodaje M. Głazik.
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów rozpoczęli we wrześniu ubiegłego roku naukę w kilku innych placówkach. Obecnie, podobnie jak uczniowie innych szkół, korzystają z nauczania w formie zdalnej.
Siedziba Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej, to budynek z czerwonej cegły, powstały w latach 1906-1907. Gmach od strony ul. Bernardyńskiej jest pięciokondygnacyjny (z czego ostatnią kondygnację stanowi poddasze) oraz w całości podpiwniczony. Ze względu na nierówne ukształtowanie terenu stanowi szereg poziomów połączonych schodami. Po przebudowie zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Jedna z dwu sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, zmieni swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla ok. 70 osób. Całość przebudowy odbywa się pod opieką konserwatora zabytków oraz nadzorem archeologicznym, gdyż od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków.
- Inwestycja ta współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 12,6 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie - precyzuje M. Głazik.