GN 43/2020 Archiwum

Kto zostanie nowym rektorem KUL?

Wybory nowego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbędą się 18 czerwca 2020 r. Rektora wybierze Senat Uniwersytetu, głos oddadzą 24 osoby.

Powoli dobiega końca druga kadencja rektorska, którą pełni ks. prof. Antoni Dębiński. Lidia Jaskuła, rzecznik KUL, poinformowała, że wybory nowego rektora KUL odbędą się 18 czerwca 2020 r. - Dokładnie 11 maja rozpoczął się 14-dniowy termin na zgłaszanie kandydatów. Wybory odbędą się w murach uczelni, z zachowaniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Nowego rektora wybierze Senat KUL – głos w tej sprawie oddadzą 24 osoby – informuje dr L. Jaskuła. 

Rektorem może zostać wybrany nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy profesora, zatrudniony na uniwersytecie w podstawowym miejscu pracy na czas nieokreślony.

Kandydatów na stanowisko rektora może zgłaszać grupa co najmniej trzech członków senatu KUL i Wielki Kanclerz KUL, którym jest abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski - w terminie 14 dni od dnia wyznaczenia daty posiedzenia wyborczego.

- Zgłoszenie kandydatów jest zgłoszeniem pisemnym, zawierającym zgodę zgłaszanego kandydata. Rektor jest wybierany przez senat bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy statutowego składu senatu w głosowaniu tajnym. Protokół posiedzenia wyborczego rektor przesyła Wielkiemu Kanclerzowi KUL w ciągu trzech dni po dokonaniu wyboru, a Wielki Kanclerz w ciągu dwóch tygodni od otrzymania protokołu przedstawia Stolicy Apostolskiej uchwałę senatu o wyborze rektora z dołączoną do niej swoją aprobacją i z prośbą o zatwierdzenie uchwały. Po otrzymaniu zatwierdzenia zawiadamia o tym ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego – precyzuje rzecznik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama