GN 2/2021 Archiwum

Więc oto idzie papież słowiański

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium przygotowało niezwykłą publikację w związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II.

Podczas wystąpienia w Coimbrze 15 maja 1982 roku Jan Paweł II powiedział: „Osoba ludzka nie może rozwijać się wszechstronnie, ani w wymiarze indywidualnym, ani społecznym, inaczej jak tylko poprzez kulturę”. To w kulturze i poprzez nią dostrzegał szansę na zniwelowanie globalnych zagrożeń i budowanie społeczeństwa zintegrowanego, co wyraził w emocjonującym przemówieniu w Hiroszimie.

Był poetą i humanistą, który doceniał w myśleniu zagadnienie ludzkiego wnętrza, ludzkiego doświadczenia. Dlatego personalizm antropologiczny Wojtyły opiera się, jak zauważa ks. Krzysztof Guzowski, na „doświadczeniu człowieka”, a kluczem do wejścia w człowieka i jego człowieczeństwo jest czyn. Droga do tej oryginalnej myśli wiodła wprost ze spotkania z literaturą.

Rocco Buttiglione zauważa, że młody Wojtyła poszukiwanie prawdy rozpoczął właśnie poprzez zainteresowanie się literaturą. Dopiero później zwrócił się ku ściśle pojętej filozofii. „Z drugiej strony miłość do literatury, która towarzyszyć mu będzie przez całe życie, stanowiąc charakterystyczną cechę jego osobowości, przeżywana jest jako poszukiwanie prawdy o człowieku”. Młody Karol Wojtyła zachwycał się poszukiwaniem prawd uniwersalnych w utworach Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, a nade wszystko u Norwida. Na jego wrażliwość wpłynęli znacząco, co nie ulega żadnej wątpliwości, M. Kotlarczyk i Teatr Rapsodyczny. Z perspektywy stu lat od jego narodzin można powiedzieć, że myśli Karola Wojtyły, jego słów i pontyfikatu nie da się zrozumieć bez odkrycia źródeł jego poszukiwań prawdy i miłości. Jak mówi tytuł jednej z książek o nim wydanych po włosku – najlepiej widać Wojtyłę „znad Wisły”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama