Parafialna wspólnota została wydzielona z już istniejących: Miłosierdzia Bożego w Lublinie i św. Marcina w Zembrzycach. Od tamtego czasu przybyło jej wiernych, ulic i sklepów, rozbudowały się osiedla.
Duszpasterze wraz z wiernymi dzielą trudną sytuację wywołaną pandemią koronawirusa, ale wierzą, że patron parafii – św. Jan Paweł II – jest orędownikiem przed Bogiem także w ich codziennych sprawach. – Można się modlić w wielu kościołach przez wstawiennictwo tego świętego, bo odwiedzał tu liczne miejsca, można się modlić w domu, korzystać z transmisji online, czytać jego dzieła literackie, encykliki, ale nasz kościół jako jedyny w Lublinie jest dedykowany św. Janowi Pawłowi – mówi ks. dr Grzegorz Trąbka, budowniczy kościoła i twórca parafii św. Jana Pawła II, archidiecezjalny duszpasterz rodzin i małżeństw bezdzietnych.
Początki parafii i wspólnoty
Wszystko zaczęło się, jak wspomina, 6 czerwca 2010 roku. – Arcybiskup Józef Życiński wrócił z beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przywiózł jego relikwie i podpisał dekret o erygowaniu parafii. Równocześnie rozpoczęto prace nad powstaniem Centrum Jana Pawła II – opowiada ks. Trąbka. Jak podkreśla, w prace Centrum zaangażowanych było wielu księży, zwłaszcza ks. Jan Kiełbasa, ks. Tadeusz Domżał, ks. Mirosław Ładniak czy ks. Tadeusz Pajurek. – Od początku był zamysł, by to miejsce było dedykowane papieżowi; odbywały się tu spotkania modlitewne 16. dnia każdego miesiąca. Dziś kaplica parafialna jest dedykowana bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, a kościół parafialny św. Janowi Pawłowi II – wyjaśnia ks. proboszcz.
Parafia posiada również relikwie papieża. Uroczystości ich wprowadzenia przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Zwyczaj modlitwy 16. dnia każdego miesiąca, już przy relikwiach krwi Jana Pawła II, jest kontynuowany w kościele położonym między ul. Karola i Emilii Wojtyłów a ul. bp. Fulmana. – Nasz kościół jest jedynym miejscem w Lublinie dedykowanym papieżowi. Ludzie wrzucają do specjalnej skrzynki swoje intencje, które odczytujemy podczas nabożeństw, zamawiają także Msze św. przez wstawiennictwo tego świętego – wyjaśnia proboszcz.
Ludzie potrzebują modlitwy
Aktualnie kontynuowany jest proces budowy kościoła oraz integrowania wspólnoty parafialnej. Jak podkreślają duszpasterze, znaczna część wiernych zamieszkała przy nowo powstałych ulicach to osoby napływowe. Dlatego dotarcie do nich, poznanie ich spraw i problemów stanowi ważny element pracy duszpasterskiej. – Przy okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły dotykamy jego całego życia, od narodzin do śmierci. Jego dzieł, słów i przesłania. Próbujemy to jakoś ilustrować w parafii, w przepowiadaniu, edukacji – mówi proboszcz.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się