Nowy numer 48/2020 Archiwum

Lubelscy terytorialsi mają nowego dowódcę

Terytorialsi z 21 batalionu lekkiej piechoty w Lublinie mają nowego dowódcę. W dniu 13 lipca br. obowiązki te objął ppłk Jacek Otręba.

Nowym dowódcą batalionu został ppłk Jacek Otręba, który jednocześnie z chwilą objęcia nowych obowiązków został mianowany na stopień podpułkownika.

Podpułkownik Jacek Otręba to doświadczony oficer z kilkunastoletnim stażem służby. W 2002 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Z lubelską brygadą OT związany jest od 2017 roku. Służbę rozpoczął na stanowisku zastępca dowódcy - szef sztabu w 24 batalionie lekkiej piechoty w Chełmie, formując batalion od fundamentów. Wcześniej służbę pełnił w 3 Zamojskim Batalionie Zmechanizowanym. Uczestniczył w VII zmianie PKW w Afganistanie, za co został odznaczony Gwiazdą Afganistanu. Odznaczony również Brązowym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny oraz Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

Ppłk Jacek Otręba objął ważne stanowisko – dowódcy lubelskiego batalionu OT, którego stałym rejonem odpowiedzialności jest nie tylko miasto wojewódzkie, ale również powiaty lubelski i lubartowski. Wchodzący w struktury 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 21 batalion lekkiej piechoty niejednokrotnie sprawdził się w różnych akcjach kryzysowych, jakie miały miejsce w okolicach Lublina i nie tylko. Terytorialsi z 21 blp m.in. wspierali mieszkańców poszkodowanych podczas trąby powietrznej oraz powodzi, jakie nawiedziły gminy Wojciechów i Modliborzyce wiosną ubiegłego roku.

W skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, zlokalizowanych w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie brygada liczy ponad 3200 żołnierzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama