Od wieków ten wizerunek Matki Bożej był czczony przez wiernych różnych wyznań i obrządków.
Główne uroczystości związane z powrotem z renowacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pawłowskiej odbyły się 15 sierpnia i rozpoczęły się powitaniem ikony w centrum Pawłowa przy ul. Kościelnej. Następnie wierni przeszli w procesji do kościoła parafialnego w Pawłowie ze śpiewem na ustach i kwiatami w rękach. Ikonę do świątyni nieśli ojcowie dzieci pierwszokomunijnych. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego.
Odbyła się także krótka prelekcja Agaty Woźniak-Niemkiewicz, konserwator ikony. Badaczka przedstawiła zarys historii obrazu, a także opowiedziała o etapach prac konserwatorskich, które przywróciły obrazowi pierwotny wygląd.
W południe odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kołodziejskiego, proboszcza parafii. W trakcie liturgii poświęcono zioła i kwiaty w związku z uroczystością Wniebowzięcia NMP. – Przez miniony rok wiele wydarzyło się w naszej wspólnocie. Ja to uznaję za cudowny akt miłości Boga przez Maryję dla naszej parafii. Wiele rzeczy byłoby po ludzku niemożliwe. Na tym obrazie, na desce z tyłu ikony są zapisy cudów, które się dokonały - mówił ks. Andrzej Kołodziejski w homilii.
Na zakończenie uroczystości zaplanowano koncert Zespołu Regionalnego "Pawłowianki". - Wydarzenie wpisało się w przygotowania naszej parafii do jubileuszu 600-lecia jej istnienia. Główne uroczystości odbędą się 5 kwietnia 2021 r., w drugi dzień
Świąt Wielkanocnych. Modlitwom będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik – mówi ks. Kołodziejski. Parafia w Pawłowie powstała w 1421 r. Obecnie należy do dekanatu Siedliszcze.