Ponad 5,5 tys. kandydatów zarejestrowało się w tym roku na studia na KUL, to o 20 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Uniwersytet przygotował dla maturzystów ponad 2,6 tys. miejsc na 44 kierunkach studiów.
Do czołówki od lat najchętniej wybieranych kierunków – psychologii, zarządzania, prawa, filologii angielskiej i sinologii w tym roku dołączyło pielęgniarstwo, dobry wynik odnotowała także lingwistyka stosowana i italianistyka (ponad 2 osoby na miejsce).
Dobre wyniki naszych nowości szczególnie nas cieszą, bo są potwierdzeniem właściwego kierunku rozwoju oferty dydaktycznej KUL - informuje Katarzyna Bojko z KUL.
Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce najlepiej wypadła psychologia – specjalizacja: wspieranie jakości życia – 6, zarządzanie – 3,4, pielęgniarstwo 3,2, filologia angielska – 3,2, lingwistyka stosowana – 3, sinologia – 3.
Psychologia odnotowała także największą liczbę zarejestrowanych osób – 801, na kolejnych pozycjach ulokowały się: prawo (427 osób), filologia angielska (319 osób), informatyka (220 osób) i zarządzanie (203 osoby).
– Cieszy nas również, że mimo ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym liczba kandydatów na studia z zagranicy na studia prowadzone w języku polskim jest na zbliżonym poziomie jak w roku ubiegłym – 145 osób, głównie z Ukrainy i Białorusi. Na studia anglojęzyczne zainteresowanie jest większe niż w roku ubiegłym, już zostało przyjętych 178 osób (nabór trwa do 4 października) - mówi K. Bojko.
Osoby przyjęte na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie do 26 sierpnia powinny potwierdzić podjęcie studiów w elektronicznym systemie rekrutacyjnym oraz przysłać skany wymaganych dokumentów, w tym roku ze względów bezpieczeństwa na tym etapie rekrutacji nie wymagamy obecności kandydatów na uczelni.
31 sierpnia KUL ogłosi nabór dodatkowy na kierunki, na których zostaną wolne miejsca. Będzie to nabór w trybie wolnym – osoby, które będą spełniały warunki rekrutacji na dany kierunek będą przyjmowane w kolejności zgłoszeń.