Nowy numer 44/2020 Archiwum

To będzie wielka bitwa

Ponad trzystu kawalerzystów, stu rekonstruktorów pieszych oraz przedstawiciele wojska polskiego wezmą udział w obchodach 100. rocznicy bitwy pod Komarowem połączonych ze Świętem Kawalerii Polskiej.

Tegoroczne obchody będą miały wyjątkowy charakter – mówi prezes Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, Tomasz Dudek. – Planujemy wykonać defiladę powietrzno-lądową wszystkich jednostek historycznych z jednostkami współczesnego Wojska Polskiego.

Widowisko będzie potężne. Oprócz grup rekonstrukcyjnych kawalerii ochotniczej z całej Polski będziemy też mieli konnych gości z Niemiec i z Węgier. Ale pojawią się także grupy, które rekonstruują piechotę polską i bolszewicką. Główna część obchodów rocznicowych – rekonstrukcja bitwy pod Komarowem na polach Wolicy Śniatyckiej – odbędzie się 30 sierpnia, 

Bitwa pod Komarowem między bolszewicką 1. Armią Konną a polską 1. Dywizją Jazdy miała miejsce w czasie trwania wojny polsko-bolszewickiej. Była to największa bitwa konnicy w trakcie wojny. Wydarzenia z 31 sierpnia 1920 r. pod Komarowem zdecydowały o dalszych losach walk na froncie południowym, przez wielu historyków porównywane są z Bitwą Warszawską. Była to ostatnia bitwa kawaleryjska w Europie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama