Nowy numer 43/2020 Archiwum

35. rocznica święceń biskupich bp. Ryszarda Karpińskiego

Archidiecezja lubelska świętuje jubileusz ks. biskupa i zaprasza na Mszę św. w jego intencji.

Biskup Ryszard urodził się 28 grudnia 1935 w Rudzienku. W latach 1948-1949 uczył się w wieczorowej szkole przysposobienia rolniczego, równocześnie pracując w rodzinnym gospodarstwie.

W latach 1949-1953 kształcił się w liceum biskupim, które wówczas było Niższym Seminarium Duchownym. Tam rozeznał ostatecznie swoje powołanie do kapłaństwa i wstąpił do wyższego seminarium, które ukończył w 1959 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 kwietnia 1959 roku z rąk bp. Kałwy.

Jako neoprezbiter został skierowany do pracy w parafii św. Teresy w Lublinie, gdzie uczył katechezy. Po roku biskup skierował go na studia najpierw na KUL, potem do Rzymu.

W okresie rzymskich studiów na czas wakacji wyjeżdżał do Francji, Irlandii, Austrii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, gdzie pomagał w duszpasterstwie i doskonalił znajomość języków obcych.

Od 1970 do 1971 r. był drugim prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie i sekretarzem Instytutu Kultury Religijnej przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym okresie prowadził lektoraty z języka włoskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i wykłady z Pisma Świętego w Instytucie Kultury Religijnej.

Jego rzymskie studia i znajomość języków obcych sprawiła, że został pracownikiem Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

24 sierpnia 1985 został mianowany pomocniczym biskupem lubelskim. 28 września 1985 r. odbył się jego ingres do lubelskiej katedry. 

Msza św. w intencji biskupa Ryszarda zostanie odprawiona dziś o godz. 19 w archikatedrze. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama