Kardynał Kurt Koch został wyświęcony na biskupa przez Jana Pawła II. Obecnie jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Modyfikacji uległ plan VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej obchodzonego pod hasłem: „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”. Inauguracja roku akademickiego oraz immatrykulacja studentów I roku zostały połączone z uroczystością nadania doktoratu honoris causa kard. Kurtowi Kochowi.
Laudację na cześć kardynała ze Szwajcarii, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza.
Natomiast w swoim wykładzie kard. Kurt Koch zwrócił uwagę na fakt, że święceń biskupich udzielił mu papież Jana Paweł II, który wyróżniał się jednoznacznym zaangażowaniem w ekumeniczne poszukiwanie dróg odzyskania jedności chrześcijan. Zwrócił uwagę, że papież ten był przekonany, iż trzecie tysiąclecie będzie miało do wykonania wielkie zadanie odzyskania na nowo utraconej niegdyś jedności Kościoła. W wykładzie podkreślił rolę teologii w służbie ekumenicznego kształcenia i wrócił uwagę na ekumeniczny wymiar dyscyplin teologicznych.
Abp Stanisław Budzik złożył gratulacje kard. Kochowi i podkreślił, że uroczystość nadania doktoratu honoris causa oraz inauguracja nowego roku akademickiego zbiegły się z kolejną rocznicą wyboru kardynała z Polski na papieża. – Ci wszyscy, którzy mieli okazję osobiście spotkać Jana Pawła II podkreślają, że był on mistrzem słuchania, mistrzem dialogu. Nauczanie na ten temat wcielał w życie w stopniu niezrównanym. W kontakcie z drugim człowiekiem potrafił swoją uwagę skoncentrować na nim, traktując jego osobę i obecność jako dar. Do spotkania z drugim człowiekiem, reprezentującym inne poglądy, odrębną tradycję kulturową czy religijną, Jan Paweł II zawsze podchodził z niezwykłym szacunkiem i otwartością na wspólne poszukiwanie prawdy. Z drugiej strony zasadą sztuki dialogu było poszanowanie prawdy, która wyzwala człowieka. Mówi nam dziś – „Nie lękajcie się!” – zaznaczył abp Budzik. Przypomniał również wezwanie, jakie Jan Paweł II skierował na KUL w czerwcu 1987 r. do społeczności uniwersytetu, na którym wykładał przez niemal ćwierć wieku: „Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie - służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu!”.
W dalszej kolejności odbył się panel zatytułowany “Dialog jako zasada w życiu i nauczaniu Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego" z udziałem m.in. o. Macieja Zięby i prof. Pawła Skibińskiego.
Liturgia w kościele akademickim. Tomasz KoryszkoNastępnie sprawowana była Eucharystia w kościele akademickim pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha, z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera i abpa Stanisława Budzika. Po południu odbyły się pozostałe sesje kongresu.