Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych nie będą przebiegać tak jak w latach biegłych.
Zazwyczaj o tej porze w naszym serwisie dużą popularnością cieszyły się informacje dotyczące pogody, objazdów czy rozkładu jazdy komunikacji miejskiej i godzin odprawiania Mszy św. na największych cmentarzach archidiecezji. Tym razem wiele osób bierze pod uwagę sytuację epidemiczną w naszym kraju i regionie, dlatego szuka informacji dotyczących wskazań liturgicznych, kanonicznych i pastoralnych, a także sanitarnych – aby te dni przeżyć w zadumie, refleksji i w klimacie pamięci o bliskich zmarłych, a jednocześnie nie narażać swojego życia i zdrowia.
Jak podkreśla psychoterapeuta Marcin Jarecki, przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa, w tym zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz unikanie zgromadzeń, także na cmentarzach, ma podwójne znaczenie. Po pierwsze chroni przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się wirusa, a po drugie daje komfort psychiczny osobom, które przeżywają lęk i niepokój o siebie, swoje zdrowie i zdrowie najbliższych. – Przestrzeganie tych zasad jest wyrazem naszej dojrzałości i odpowiedzialności. Przetrwanie tego trudnego czasu, stosowanie określonych zasad pozwoli nam wszystkim na szybszy powrót do rzeczywistości, za którą tęsknimy – wyjaśnia psychoterapeuta i pedagog.
Przykładem odpowiedzialności i pasterskiej troski jest dekret abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, dotyczący dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. w związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych. Dyspensa dotyczy także uroczystości Wszystkich Świętych przypadającej w tym roku w niedzielę. Metropolita lubelski zachęca wiernych archidiecezji do uczestnictwa w liturgii w dni powszednie, do modlitwy domowej, a także do innych praktyk, które pozwolą na łączność ze wspólnotą wierzących. Ważne w tym kontekście jest umiejętne korzystanie z mediów elektronicznych oraz transmisji za ich pośrednictwem.
Rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. dr Adam Jaszcz zwraca uwagę, że wierni powinni przede wszystkim kierować się zasadami bezpieczeństwa – a w konsekwencji odwiedzać cmentarze w ciągu trwania oktawy uroczystości, kiedy to pod określonymi warunkami można uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Oktawa trwa do 8 listopada, zatem jest możliwość uniknięcia tłumów, kolejek czy kontaktu z nadmierną liczbą osób na nekropoliach.
– Naszą prośbę kierujemy zwłaszcza do seniorów, osób starszych, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby. Apelujemy też o to, by nie organizować przy tej okazji spotkań rodzinnych, bo najważniejsza jest istota uroczystości Wszystkich Świętych – mówi ks. Jaszcz.