Forma przekazu jest ważna, ale najważniejsza jest treść. O tym przypomina lubelski pallotyn ks. Krzysztof Kralka, proponując w czasie pandemii "nauczanie zdalne".
Trzy lata temu po raz pierwszy w Lublinie odbyły się rekolekcje halowe. Poprowadził je ks. Krzysztof Kralka dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Wzięło w nich udział kilkaset osób. Było to wydarzenie na tyle przełomowe w historii diecezji, że zapoczątkowało cykl takiej formy ewangelizacji.
Pandemia niestety pokrzyżowała plany kolejnych spotkań, ale zapoczątkowała inny rodzaj przekazywania Dobrej Nowiny. Być może wcale nie gorszy. - Staramy się w tej nowej duszpasterskiej rzeczywistości głosić Ewangelię i wychodzić do ludzi, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w rekolekcjach stacjonarnych, ani tym bardziej przeżywania formacji - mówi ks. Krzysztof Kralka.- Wiele wspólnot i ruchów religijnych zawiesiło swoją formację. Nie spotykają się, nie dzielą się w grupach. To jest dla wszystkich trudne.
Ks. Krzysztof po raz kolejny przygotował rekolekcje “halowe” tylko tym razem w wersji online. Do formacji zaprasza jednak nie tylko w czasie dwóch rekolekcyjnych dni.
Jesienna formacja rozpocznie się już 6 listopada od rekolekcji online zatytułowanych: "Walka duchowa na różnych etapach życia duchowego". - Walka duchowa jest podstawową przestrzenią która dotyka każdego wierzącego - tłumaczy pallotyn. - Walczymy o relacje z Bogiem walczymy o modlitwę, o prawdę, o kształtowanie naszego sumienia. Na różnych etapach życia duchowego ta walka przybiera różne formy. Kwestia pokus to rzeczywistość, która się zmienia w zależności od etapu życia duchowego, bo inaczej to wygląda, gdy jesteśmy na początku drogi, inaczej gdy przeżywamy oczyszczenie a jeszcze inaczej w przypadku tych, którzy już żyją Słowem.
Dyrektor PSNE zapowiada, że chce w tych rekolekcjach pokazać też czas, w którym żyjemy, czas pandemii, czas zamieszania, protestów. - Chcę pokazać toczącą się walkę duchową i to, że my musimy się po jakiejś stronie opowiedzieć. Nie da się zostać w tym obojętnym - przekonuje. - Będzie też konferencja dotycząca współczesnych przestrzeni walk duchowych Wydaje mi się to szczególnie ważne i cenne na ten czas.
Zapisy na rekolekcje przez stronę internetową Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
W ramach tych rekolekcji zaplanowano pięć konferencji i modlitw głoszonych na żywo, ale każdy kto zarejestruje się na rekolekcje, będzie miał do nich dostęp przez cały tydzień.
Jeszcze w listopadzie PSNE proponuje każdemu udział w dwóch kursach ewangelizacyjnych online. Pierwszy to Kurs Orygenes podejmujący tematykę interpretacji słowa Bożego zaplanowany na 11 listopada oraz Kurs Rafał zaplanowany na od 20 do 22 listopada. - Ten ostatni kurs podejmuje tematykę towarzyszenia duchowego - wyjaśnia ks. Kralka. - Oba są dla wszystkich tych, którzy potrzebują formacji, tęsknią za nią i chcą się duchowo rozwijać.
Już 10 listopada rusza także Seminarium Uzdrowienia Wewnętrznego - także prowadzone online. - To 13 tygodniowe rekolekcje dla osób z różnych wspólnot, ale także niezrzeszonych, które w tym czasie izolacji chcą popracować nad bolesnymi doświadczeniami, wspomnieniami, chcą spróbować uzdrowić swoje rany - tłumaczy ks. Krzysztof. - Każdy uczestnik seminarium będzie pracował na podręczniku formacyjnym a raz w tygodniu spotkamy się na konferencji i wspólnej modlitwie online.
Jeśli ktoś nie zdąży na rekolekcje dotyczące walki duchowej, to niebawem ruszą także zapisy na rekolekcje pod hasłem “Przełomowe decyzje. Jak zachować świeżość i radość życia?”.
Dyrektor PSNE zapowiada także rekolekcje typowo adwentowe - dla każdego. - Chcę je nagrywać na YouTube. Jako dom formacyjny mamy zamiar także przez cały adwent publikować codzienne rozważania do słowa Bożego. To jest nasze nastawienie do nowej rzeczywistości.