Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dlaczego kobiety podejmują decyzję o aborcji?

Jakie mogą być powody decyzji o aborcji lub urodzeniu dziecka z wadami letalnymi mówi duszpasterz i psycholog o. Filip Buczyński, szef lubelskiego hospicjum perinatalnego.

Historii o wielkiej radości, a potem rozpaczy i w końcu pokoju serca o. Filip Buczyński może opowiedzieć wiele. Każda z nich, mimo różnych zakończeń, jest wyjątkowa i nie zmienia się to mimo upływu czasu. Tylko w ciągu minionych dwóch lat pod opiekę hospicjum perinatalnego, które działa w ramach Hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, trafiło 27 rodzin. Wszystko zaczęło się osiem lat temu, gdy do o. Filipa zgłosiła się mama z prośbą o objęcie opieką jej dziecka.

- Zapytałem wówczas w jakim wieku jest dziecko i usłyszałem, że urodzi się dopiero za trzy miesiące, ale już wiadomo, że ma zespół Edwardsa. Tak się wszystko zaczęło. Wcześniej nie zajmowaliśmy się dziećmi jeszcze nie narodzonymi, ale wówczas dotarło do nas, jak wielka jest potrzeba, by wesprzeć rodziny, które słyszą, że ich maleństwo ma jakąś chorobę letalną, czyli zagrażającą życiu - wspomina o. Filip Buczyński, szef lubelskiego hospicjum dla dzieci.

Nie wszystkie kobiety, o których dzieci wykryto wady letalne, trafiają pod opiekę hospicjum. Część z nich decyduje się na aborcję.

- Jest wiele badań mówiących o tym, dlaczego kobiety decydują się na aborcję. Moje doświadczenie duszpasterza i psychologa potwierdza, że przekaz jest mniej więcej taki: "Nikt mi nie pomoże, lecę w przepaść, jestem bezradna". Jest też drugi przekaz lansowany obecnie przez środki masowego przekazu, które opowiadają się za aborcją, że dziecko będzie cierpiało, cierpiało i jeszcze raz cierpiało. Tu z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że ja te dzieci znam. Odwiedzam je w domach z ramienia hospicjum, bo troszczymy się o nie i ich rodziny, i widzę, że te dzieci nie cierpią wcale bardziej od swoich rówieśników w tym samym wieku rozwojowym. Żeby rozwiać pewne wątpliwości, jeśli lekarz mówi, że potrzebna jest aborcja, bo pani dziecko będzie cierpiało, to wielu lekarzy odpowie, że dziecko będzie cierpiało dopiero wtedy, gdy będzie pani chciała mu skrócić życie - podkreśla o. Buczyński.

Są też dwa główne powody, dla których matki podejmują decyzję żeby ich dziecko przyszło na świat i żyło. Pierwszy to wymiar religijny, Pan Bóg jest dawcą życia i tylko on je odbiera, a drugi to wymiar psychologiczny.

- Ludzie dochodzą do wniosku, że skoro wada dziecka to zła mutacja genowa, a przecież te geny to "mieszanka" genów matki i ojca, to znaczy, że myśmy tę wadę dziecku zafundowali. Nie ktoś obcy, ale my. Wniosek jest taki, że skoro z naszych genów powstała wada, to teraz za karę odbierzemy życie. Taka sekwencja myślowa często się pojawia i jest pewnym otrzeźwieniem, że nie można kogoś karać za nasze błędy. To oczywiście pewne uproszczenie, ale prawdziwe - podkreśla o. Filip.

Dlatego też powstało hospicjum perinatalne, które oferuje pomoc w przypadku zdiagnozowania wady letalnej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama