Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie żyje ks. prof. Jan Szymczyk z KUL

Od października 2020 r. kierował Instytutem Nauk Socjologicznych KUL. Miał 57 lat.

O śmierci profesora Wydziału Nauk Społecznych poinformował KUL. „Ze smutkiem zawiadamiamy, że 15 listopada zmarł ks. prof. Jan Szymczyk, wykładowca akademicki KUL, dyrektor Instytutu Nauk Socjologicznych, kierownik Katedry Socjologii Struktur, Procesów Społecznych i Pracy Socjalnej. Miał 57 lat”.

Kolegium Dziekańskie Wydziału Nauk Społecznych KUL ogłosiło tygodniową żałobę w związku ze śmiercią profesorów: Piotra Francuza oraz ks. Jana Szymczyka.

W związku z odejściem do Pana Profesorów KUL - świętej pamięci Piotra Francuza oraz ks. Jana Szymczyka społeczność akademicka przeżywa żałobę. - Ogłaszamy tydzień żałoby na Wydziale Nauk Społecznych oraz wprowadzamy godziny dziekańskie w dniach pogrzebu. W dn. 16-21 listopada 2020 r. o godz. 8.00 w kościele akademickim KUL będzie sprawowana msza św. w intencji obu Profesorów. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Jan Szymczyk urodził się 19 czerwca 1963 r. w Nowym Mieście nad Pilicą. Święcenia kapłańskie przyjął w Radomiu w 1989 r. Po studiach doktoranckich i obronie doktoratu, w 1996 r. został zatrudniony w Instytucie Socjologii KUL, w Katedrze Filozofii Społecznej.

W 2007 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu socjologii, w tym też roku został kierownikiem Katedry Socjologii Ruchów Społecznych, a od czerwca 2008 r. Katedry Socjologii Makrostruktur i Ruchów Społecznych.

Przedmiotem jego zainteresowań naukowych była socjologia wartości, socjologia ruchów społecznych, makrostruktur społecznych, socjologia sportu i turystyki, socjologia ciała oraz socjologia władzy. Jest autorem ponad 80 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz kilku książek z tego zakresu.

Był członkiem OZ NSZZ „Solidarność” KUL oraz Rady Regionalnej Sekcji Nauki Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność", a także Towarzystwa Naukowego KUL. Otrzymał wiele nagród, m.in. Fundacji im. Reinholda Schneidera (Hamburg) i Fundacji im. Marii Księżopolskiej-Strzeszewskiej.

Zainicjował serię wydawniczą „Studia nad wartościami. Perspektywa socjologii makrostruktur i ruchów społecznych”, był także jej redaktorem naczelnym. Współorganizował międzynarodowe i ogólnopolskie konferencje naukowe z cyklu „Studia nad wiedzą” oraz był współredaktorem serii wydawniczej pod tym samym tytułem.

W latach 2016-2020, przez dwie kadencje, był członkiem Rady Centrum Badania Opinii Społecznej, czuwającej nad planami i jakością badań CBOS.

Od października 2020 r. kierował Instytutem Nauk Socjologicznych KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy