Mimo że cała nasza uwaga skupiona jest na pandemii COVID-19, to należy być ostrożnym także w stosunku do innych wirusów, w tym wirusa HIV.
Warto docenić wysiłki osób i instytucji, które często wbrew stereotypom realizują liczne działania na rzecz społeczeństwa. W związku z Europejskim Tygodniem Testowania Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w przychodni przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie, prowadzony przez stowarzyszenie „Agape”, był czynny przez cały tydzień, do 1 grudnia włącznie. Badania były darmowe i całkowicie anonimowe.
Celem Europejskiego Tygodnia Testowania jest umożliwienie bezpłatnego i anonimowego wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV jak największej liczbie osób. – Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV, nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich – informuje Krajowe Centrum ds. AIDS. Na obecnym etapie rozwoju biomedycy wykrycie wirusa HIV nie oznacza tragedii, bo można z nim, za pomocą dostępnych i refundowanych w Polsce leków, żyć długie lata w zupełnym komforcie. – A osoba przebadana nie zagraża innym i nie naraża na niebezpieczeństwo – wyjaśnia Piotr Dudziak, pielęgniarz w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie.
PKD przy Punkcie Pobrań Przychodni SP ZOZ MSW przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie jest normalnie czynny we wtorki i czwartki w godz. od 16.00 do 18.30. Telefon 512 619 714 jest dostępny w godzinach pracy punktu. Wywiad i badanie przeprowadzane są przez specjalistów: pielęgniarzy oraz doradców okołotestowych. Badanie jest poprzedzone rozmową, a także oceną stopnia ryzyka. Coraz więcej młodych osób się bada, niestety, najgorzej jest ze świadomością ludzi w średnim i starszym wieku, a także z mieszkańcami wsi i małych miasteczek.
W tym roku, który jest specyficzny ze względu na pandemię koronawirusa, do PKD w Lublinie w celu wykonania badania na wirusa HIV zgłosiły się 324 osoby, w tym 108 kobiet i 216 mężczyzn. Potwierdzono w efekcie badań 7 dodatnich testów przesiewowych i 5 dodatnich testów potwierdzenia. Najwięcej zgłosiło się osób w wieku od 21 do 30 lat, kolejną pod względem liczby zgłoszeń grupę wiekową stanowiły osoby w przedziale od 31 do 40 lat, w dalszej kolejności osoby w przedziale wiekowym 18–20 oraz 41–50 lat. Badaniu poddają się również osoby powyżej 70. roku życia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się