Nowy numer 38/2023 Archiwum

Kilka myśli o dojrzewaniu

Tym razem do refleksji o dojrzewaniu i absurdzie skłonił ks. Grzegorza Ogorzałka, autora videobloga "W koloratce", film zatytułowany "Jojo Rabbit".

To produkcja z 2019 roku, która opowiada o historii dojrzewania w czasie zagłady. Główny bohater to młody chłopiec, tytułowy Jojo. Właśnie z jego perspektywy przeżywamy wydarzenia wojenne.

Chłopak zafascynowany jest postacią przywódcy narodu, Hitlera. Jego mama nie podziela tej pasji i próbuje mu jakoś tłumaczyć rzeczywistość, ale on jej nie rozumie. Sytuacja zmienia się, kiedy odkrywa, że pod dachem jego domu mieszka dziewczyna kilka lat starsza od niego, która jest Żydówką. Zaczyna się weryfikacja wyobrażeń na temat Żydów, które ten młody chłopak miał do tej pory.

- Film nie każdemu może się spodobać, bo sprawy poważne zostały tam potraktowane satyrycznie i z ironią. Mam jednak wrażenie, że o tak strasznym absurdzie, jakim był faszyzm, nie można mówić bez poczucia jakiegoś absurdu - mówi ks. Grzegorz.

Więcej refleksji o dojrzewaniu i postrzeganiu świata, gdy ogół zamienia się w konkretnego człowieka w najnowszym odcinku videobloga "W koloratce".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast