Program zaplanowano do 2029 roku. To dość długa perspektywa, mogąca znacznie zmienić jakość powietrza, którym oddychamy.
Lista działań i projektów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie jest szeroka, niektóre są dotowane, na inne udzielane są pożyczki. - Nie jesteśmy bankiem, ale udzielamy pożyczek, jeśli są to działania prośrodowiskowe - stąd wspieramy samorządy w przebudowie wysypisk śmieci, w budowie kanalizacji, oczyszczalni ścieków czy wielu innych inicjatywach. Dotacje natomiast są pieniędzmi przekazywanymi osobom, stowarzyszeniom, fundacjom, kościołom, organizacjom lokalnym. Tych programów jest kilka, ale najważniejszy z nich, jaki obecnie realizujemy, to rządowy program "Czyste powietrze" - mówi prof. Grzegorz Grzywaczewski, prezes WFOŚiGW.
Program zaplanowano do 2029 roku. Jest to dość długa perspektywa, mogąca znacznie zmienić jakość powietrza w naszym kraju oraz w poszczególnych regionach. - Za kilka dobrych lat będzie można ocenić jakość powietrza i skuteczność programu. Ale są to konkretne kwoty dotacji dla osób prywatnych, które się włączają w ten program. Jest to nowoczesny program ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, którym oddychamy. Fundusze zaplanowane w budżecie państwa na ten cel to ponad 100 mld zł. To gigantyczne pieniądze, takich programów wcześniej nie było - tłumaczy prof. Grzywaczewski.
Związane to jest z rosnącą świadomością zagrożeń, które bezpośrednio uderzają w człowieka. Na stronie internetowej WFOŚiGW podane są wszystkie informacje dotyczące tego, kto i na jakich zasadach może się ubiegać o dofinansowanie.