Nowy numer 3/2021 Archiwum

Za kilka lat będzie można ocenić skuteczność rządowego programu "Czyste powietrze"

Program zaplanowano do 2029 roku. To dość długa perspektywa, mogąca znacznie zmienić jakość powietrza, którym oddychamy.

Lista działań i projektów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie jest szeroka, niektóre są dotowane, na inne udzielane są pożyczki. - Nie jesteśmy bankiem, ale udzielamy pożyczek, jeśli są to działania prośrodowiskowe - stąd wspieramy samorządy w przebudowie wysypisk śmieci, w budowie kanalizacji, oczyszczalni ścieków czy wielu innych inicjatywach. Dotacje natomiast są pieniędzmi przekazywanymi osobom, stowarzyszeniom, fundacjom, kościołom, organizacjom lokalnym. Tych programów jest kilka, ale najważniejszy z nich, jaki obecnie realizujemy, to rządowy program "Czyste powietrze" - mówi prof. Grzegorz Grzywaczewski, prezes WFOŚiGW.

Program zaplanowano do 2029 roku. Jest to dość długa perspektywa, mogąca znacznie zmienić jakość powietrza w naszym kraju oraz w poszczególnych regionach. - Za kilka dobrych lat będzie można ocenić jakość powietrza i skuteczność programu. Ale są to konkretne kwoty dotacji dla osób prywatnych, które się włączają w ten program. Jest to nowoczesny program ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, którym oddychamy. Fundusze zaplanowane w budżecie państwa na ten cel to ponad 100 mld zł. To gigantyczne pieniądze, takich programów wcześniej nie było - tłumaczy prof. Grzywaczewski.

Związane to jest z rosnącą świadomością zagrożeń, które bezpośrednio uderzają w człowieka. Na stronie internetowej WFOŚiGW podane są wszystkie informacje dotyczące tego, kto i na jakich zasadach może się ubiegać o dofinansowanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama