Należy do wąskiego grona osób, których działalność wpłynęła na całe pokolenia i zmieniła Lublin oraz wywarła wpływ na cały kraj.
Mowa o ks. Idzim Radziszewskim, twórcy i pierwszym rektorze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Niebawem, bo już 22 lutego, będziemy przeżywać kolejną rocznicę jego śmierci. Zmarł w Lublinie i tu został pochowany. Jego grób na cmentarzu przy ul. Lipowej odwiedzany jest przez kolejnych jego następców, a także studentów i osoby związane z uniwersytetem. Niezwykłym pomnikiem jest z pewnością bogato ilustrowana i zaopatrzona w materiały źródłowe niedawno wydana publikacja autorstwa ks. prof. Antoniego Dębińskiego i dr hab. Magdaleny Pyter, prof. KUL, zatytułowana „Wizjoner i realista. O Idzim Radziszewskim – twórcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”.
Czytelnicy znajdą w książce akta personalne ks. Idziego Radziszewskiego, a także dokumenty dotyczące organizacji uczelni. Z pewnością interesujące okażą się korespondencje pierwszego rektora, a także korespondencje fundatorów i przedstawicieli Kościoła katolickiego. – Jako autorzy postawiliśmy sobie za cel odzwierciedlenie możliwie najwierniejszego obrazu zarówno postaci rektora Radziszewskiego, jak i związanych z nim poszczególnych osób, miejsc, w których przebywał, a także wydarzeń historycznych mających wpływ na organizację uniwersytetu. Wypełnienie tego zadania stało się możliwe głównie dzięki pozyskaniu materiałów archiwalnych, które jak dotąd z różnych powodów nie były wykorzystywane przez autorów poszczególnych publikacji. Przede wszystkim dotyczy to dokumentów przechowywanych w archiwach rosyjskich i litewskich – wyjaśniają autorzy książki. Dzięki pozyskanym materiałom czytelnicy będą mogli odkryć nowe aspekty dotyczące środowiska narodzin, życia, wiary i pracy naukowej ks. Radziszewskiego. Na rynku jest już dostępna wersja książki w języku angielskim.
Rozpoczęło się drugie stulecie funkcjonowania uniwersytetu katolickiego w Lublinie, a otaczająca rzeczywistość wymaga skutecznego łączenia badań naukowych i wiary, tradycji z nowoczesnością. Kluczowa jest w tym względzie znajomość początków uniwersytetu i osoby założyciela, który rygorystyczne kryteria nauki łączył z nabożeństwem do Najświętszego Serca Jezusa, które jest patronem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pomocą w tym względzie stanie się z pewnością książka „Wizjoner i realista”.